Zlínskou nemocnicí se proháněly koloběžky

Foto: KNTB

ZLÍN – Areálem zlínské nemocnice se projížděli zdravotníci na koloběžkách. Nešlo však o žádnou sportovní kratochvíli, nýbrž o praktickou část odborného semináře. Při něm zájemci zjistili, že koloběžka je nejen dopravním prostředkem, ale i účinnou pomůckou při rehabilitaci. Je také možné, že si tuto metodu jednou vyzkouší i zdejší pacienti.

Využití koloběžky při rehabilitaci se začalo zkoumat už před 12 lety a nyní je již pevnou součástí řady programů. Při správném provedení představuje jízda komplexní pohyb, při kterém se velmi efektivně posilují svaly dolních končetin, zpevňují se hýžďové, břišní a boční záďové svaly spolu se stabilizačním systémem páteře. Vhodná je rovněž při snižování váhy, a to i u dětí. „Koloběžka je vhodnou náhradou zaběhlých cardio aktivit jako jsou běh nebo jízda na kole. Ve srovnání s kolem má i jednu podstatnou výhodu. Zatímco jízda na kole zkracuje svaly, koloběžka je při správném provedení pohybu prodlužuje,“ nastínil odborný lektor semináře Tomáš Dohnal.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Myšlenka zařadit koloběžku do ozdravných programů si získala příznivce i mezi zdravotníky z Baťovky. „Jde určitě o zajímavý nápad, a jak během semináře zaznělo, může jít o účinnou metodu v péči o konkrétní pacienty. Jsem určitě pro zavést tuhle metodu i u nás,“ konstatoval po semináři Pavol Skalka, primář Rehabilitačního oddělení zlínské nemocnice.

„S využitím koloběžek k rehabilitaci jsem se seznámil v Lázních Darkov, kde jsem také působil. Tam využívají například v rámci programů pro pacienty s Parkinsonovou chorobou či při obtížích s hybností páteře i celého těla. Výsledky mě zaujaly a jsem přesvědčen o tom, že bychom koloběžky mohli využít i v naší nemocnici,“ prohlásil Michal Filip, předseda představenstva KNTB.

Foto: KNTB