Kam letos na dovolenou? Olomouc láká nejen na památky, ale i na zážitky

OLOMOUC – V letošní turistické sezóně Olomouc láká nově nejen na památky, ale i na outdoorovou a zážitkovou turistiku. Po třech letech se také návštěvníci zase dostanou na ochoz radniční věže. Na celé léto je pak přichystán bohatý kulturní program.

Turistická kampaň se sloganem Olomouc – léto na pohodu ukazuje město jako skvělou outdoorovou destinaci. „Ze statistik také víme, a že lidé budou letos preferovat venkovní aktivity. Vycházíme z toho, že většina Čechů bude chtít trávit letní dovolenou v tuzemsku a že známé destinace budou přeplněné. Přitom pro cyklovýlety a vodní turistiku je Olomouc ideální. My ale můžeme navíc nabídnout i památky, hudební festival a bohaté průvodcovské služby,“ říká náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská, do jejíž gesce patří cestovní ruch, kultura a sport.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Na vodu i na kolo

Zázemí pro outdoorovou turistiku nabízí camping Krásná Morava nedaleko centra města, který s novými nájemci prochází restartem. „Orientujeme se na klid, bezpečí, příjemné prostředí a kvalitní služby,“ potvrzuje provozovatelka kempu Michaela Chytilová. Camping Krásná Morava je také koncovým bodem při sjíždění Moravy a poskytuje nezbytný servis vodákům. Orientuje se ale i na rodiny s dětmi a zahraniční turisty, takže v něm najdete i příměstský tábor stejně jako místa pro karavany. Osvědčené trasy cyklistům doporučí s novou cyklistickou mapou pracovníci Informačního centra v podloubí radnice. O cyklovýletech lze ale letos nově získat informace i na Výstavišti Flora v novém Regionálním informačním centru za pavilonem A. Pro rodiny s dětmi je přichystaná městská outdoorová hra S kočičkou Olou po Olomouci. Ta nabízí rodinám s dětmi prohlídku města bez průvodce, ale zato s detektivním nádechem.

Turistické karty a prohlídky

Město se letos ale nevzdává osvědčených receptů. Mezi ně patří i turistická karta, která zahrnuje hromadnou dopravu zdarma a volné vstupy nebo slevy do desítek muzeí, památek či galerií v celém kraji. „Turisté, kteří v Olomouci přespí dvě noci, si ji dokonce mohou vyzvednout na přepážce Informačního centru zdarma. Tato nabídka platí po celé prázdniny, nebo do vyčerpání zásob. K dispozici ale máme dostatek turistických karet,“ ujistila vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu Karin Vykydalová. Mezi tradiční atrakce olomouckého centra se vracejí vyhlídky z obou věží. Od 19. června se lidem otevře ochoz na radniční věži a na začátku července to bude i střecha jižní věže chrámu svatého Mořice. V nabídce jsou i průvodcované páteční prohlídky olomouckých vil Za branami města nebo prohlídka vily Primavesi.

Samozřejmostí jsou i další tradiční služby pro turisty. Patří k nim zápůjčka audioprůvodců k individuálním prohlídkám města s přáteli či s rodinou, ve kterém jsou nahrané texty ke každé důležité památce. Prohlídky olomouckých kostelů s průvodci jsou díky podpoře města zdarma. K turistické sezoně ve městě patří i turistický vláček. Ten bude jezdit z Dolního náměstí od 24. června do 9. září každý čtvrtek za padesátikorunu. A každý čtvrtek se rovněž v Informačním centru budou prodávat regionální produkty. Ty umělecké s výstavou, ty gastronomické s ochutnávkou.

Kultura v ulicích

Olomouc v létě nabízí široký kulturní program, jehož stěžejní položkou je multižánrový hudební festival Večerní pohoda u Trojice. Každý páteční a sobotní večer centrum uživí hudba, v neděli jsou zase přichystány tradiční promenádní koncerty ve Smetanových sadech. Další programové položky připravuje Univerzita Palackého a v srpnu chystá Divadlo Tramtarie Olomoucké nejen shakespearovské léto. A koncem prázdnin dostane Olomouc staronovou atrakci – vodopád. Vrátí se do Bezručových sadů, aby vytékal ze skály pod Arcibuskupským palácem v době, kdy bude ve městě probíhat letní etapa květinové výstavy Flora. Letní sezónu uživí tradičně street art a festival Sculptere line, který do Olomouce přiváží sochy, objekty a plastiky. Nová díla street artu letos obohatí olomoucký Telegraph, podloubí v Zámečnické ulici nebo vysokoškolské koleje.

Úplnou novinkou ve výzdobě města se stanou větrníky. Zaplní prostor nad hlavami lidí, kteří budou procházet ulicí 28. října mezi Galerií Moritz a Horním náměstím. „Podobné instalace jsou v evropských městech časté, obvykle je ale tvoří deštníky. My jsme se chtěli návštěvníky osvěžit vánkem a letním pohybem. Stejné větrníky budou i v nabídce Informačního centra,“ vysvětluje náměstkyně primátora Markéta Záleská. A k novinkám bude patřit i soutěž pro milovníky Olomouce. Kovová plastika červeného srdce, které je nyní před radnicí, se začne stěhovat od oblíbených zákoutí nebo příjemných míst. Kdo se u něj vyfotí a použije na sociálních sítích hashtag #olomouckesrdce, bude zařazen do soutěže o turistické karty a olomoucké suvenýry.

Veškeré letní aktivity, tipy a programy najdou i letos obyvatelé i návštěvníci města na speciálních stránkách.