Zlín chystá velkolepé oslavy k 700. výročí města

Foto: město Zlín

ZLÍN – Krajské město čeká v následujícím roce významné jubileum, uplyne totiž přesně 700 let od první písemné zmínky o Zlínu. Celý rok 2022 se proto povede v duchu oslav a různorodých akcí. „Oslavy místním obyvatelům připomenou, na co mohou být hrdí a přilákají turisty, třeba proto, aby zde také našli svůj budoucí domov,“ řekl primátor města Jiří Korec.

Slavnosti se budou odvíjet kolem čísla sedm, které vychází z počtu století vývoje Zlína. „Minulost, přítomnost i vize jednotlivých segmentů bude definovat sedm klíčových vlastností, kterými lze označit dnešní obyvatele města, ale kterými jsou popisováni i velikáni zlínských dějin a významní současníci. Klíčovými vlastnostmi jsou kreativita, vytrvalost, podnikavost, pracovitost, průkopnictví, otevřenost a vzdělanost,“ přiblížil mluvčí radnice Tomáš Melzer.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Organizátoři chtějí předně vyzdvihnout hodnoty lidí, kteří se zde narodili nebo přistěhovali. Během, oslav dojde nejen na rekapitulaci dějin, ale i na výhledy do budoucna v oblasti podnikání, kultury, vzdělávání, sportu, až po rozvoj potenciálu obyvatel.

Ve městě se představí většina její hudební scény

Jednou z největších akcí bude červnový festival Zlín žije. „Přinese několik multižánrových scén ve veřejném prostoru města, pouliční umění a zážitkový program. V rámci tří dnů se na scénách vystřídá většina hudebních seskupení Zlína od folkloru přes rock, folk, pop či folklor,“ přiblížil Melzer.

Na mimořádnou historii města a představení podnikatelské současnosti upozorní Zlínský podnikatelský meeting. Jeho kompletní program město zveřejní letos v listopadu.

Logu oslav dominuje symbol nekonečnosti

Logo pro slavnosti vytvořila absolventka Univerzity Tomáše Bati Eva Šišková. To má odkazovat na vlastnosti neoddělitelně spjaté se samotným městem a hlavně s těmi, kteří v něm položili základy svému podnikání, nebo se věnovali umělecké tvorbě a inovacím. „Symbol nekonečnosti, takzvané „ležaté osmičky“, na místě nul v číslici „700“ k charakteru města i těchto osobností směřuje. Znázorňuje nekonečnou odvahu, invenci, podnikavost, silnou vůli a téměř bezhraniční pole působnosti, které město všem těm, kteří se rozhodnou své kreativní a podnikatelské plány naplňovat, nabízí,“ vysvětluje Tomáš Melzer.

Zcela první zmínka o Zlínu pochází z 28. února 1322. V listině vydané v Brně prodává Fricek z Egerberga královně vdově Elišce svůj podíl na majetcích zděděných po otci, konkrétně Hustopeče, několik okolních obcí a městečko Zlín.