KORONAVIRUS: Ministr zahraničí Kulhánek zahájil letní turistickou sezonu, resort spustil informační web pro cestovatele

Zdroj: Pixabay

Česko – Letošní letní sezona samozřejmě bude opět poznamenána koronavirovou pandemií, ve srovnání s loňskem by však situace mohla být přehlednější a usnadněna také díky celoevropsky platným covid pasům. Češi mířící na dovolenou pak budou mít k dispozici informace shromážděné speciálně resortem zahraničí na novém cestovatelském webu.

Jak ministr Kulhánek uvedl, mottem letošní letní sezony bude snadné a pohodlné cestování, ale zároveň cestování, které je bezpečné a předvídatelné. „Covid nikam nezmizel a ačkoliv se čísla zlepšují, je třeba mít se na pozoru,“ vysvětlil a také všechny, kdo chtějí vycestovat za hranice, požádal, aby se dobře informovali o podmínkách cestování a dodržovali všechna protiepidemická pravidla stanovená v místě dovolené. Zdůraznil také, že je třeba dobře se informovat i o podmínkách návratu do ČR.

Vzhledem k tomu, že dosavadní informace poskytované na webu ministerstva zahraničí byly dle slov samotného Kulhánka do jisté míry limitované, přistoupil jeho resort k vytvoření přehledné cestovatelské databáze týkající se podmínek vycestování do čtrnácti mezi Čechy nejpopulárnějších zemí. „Uvědomujeme si, že informace se často mění, pro každou zemi jsou různá omezení, a tak ministerstvo připravilo speciální cestovatelský web, kde jsou všechny informace o cestování,“ shrnul ministr s tím, že web byl spuštěn dnes dopoledne a bude pravidelně upravován. Informovat se o cestovatelských pravidlech tedy lze na www.dovolena2021.cz.

Součástí služeb ministerstva zahraničí v rámci letní turistické sezony je také call centrum (číslo je na výše zmiňovaném webu) s navýšeným počtem operátorů, kteří budou odpovídat na dotazy ohledně cestování. Resort zahraničí chce také zřídit konzulární jednatelství s cílem pokrýt oblasti, v nichž Češi potřebují nezbytnou pomoc (Barcelona, Burgas, Split ad., posílena bude také ambasáda v Aténách).

Cestování, očkování a covid pasy

Kulhánek také apeloval, aby se ti, co mohou, nechali očkovat, jelikož právě to je jediná možnost pro návrat k normálnímu životu – pro Čechy navíc již byla stanovena řada cestovatelských výhod v případě, že jsou očkovaní (s množstvím zemí navíc již existuje dohoda, že je lze navštívit i po první dávce očkování). Pilotním projektem pro otevření cestování očkovaných se pak stala dohoda se šesticí nejbližších států.

Novinkou je ale také změna podmínek cestování od pondělí 21. 6. – osoby s ukončeným očkováním se mohou vracet i z vysoce rizikových zemí bez nutnosti pětidenní izolace (např. z Egypta tak bude možné přiletět do Česka, záhy absolvovat PCR test a třeba hned druhý den se vydat do práce), povolen bude také příjezd turistů z USA, pokud budou očkováni.

Počínaje červencem by měly začít fungovat také evropské covid pasy. „S velkými nadějemi se k tomu momentu zavedení evropského certifikátu upínáme, covid pasy by měly platit od 1. července v celé Evropě a myslím, že to bude velmi výrazné zjednodušení cestování,“ shrnul Kulhánek s tím, že covid pas bude jednoduchým způsobem, jak prokázat absolvované očkování, podstoupení negativního testu nebo prodělání nemoci. „Covid pasy budou uznávány ve všech státech Unie, ale podmínky pro vstup do jednotlivých států si budou země nastavovat samy,“ uzavřel.