Octan hlinitý – zapomenutý poklad lékárniček. Poskytne na výletě účinnou první pomoc

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay, free image

Hodí se do každé cestovní lékárničky, ale při troše smůly ho uplatníte i doma. Stačí špatně došlápnout a pořídit si otok kotníku nebo se stát terčem vosího či včelího bodnutí. Důvěrně ho znaly generace našich rodičů a prarodičů, jen my jsme na něj v návalu všech supermoderních léčiv pozapomněli. Nutno říci, že ke své škodě. Jedná se o účinného a přitom levného pomocníka. O kom je řeč? O octanu hlinitém.

Octan

Octan neboli acetát hlinitý je zjednodušený název pro jednu z hlinitých solí kyseliny octové. Octanový roztok býval po dlouhá léta klasikou, jak poskytnout první pomoc při výronech, pohmožděninách a otocích končetin (zejména mechanického původu). Jenže ke konci minulého století z lékáren zmizel. Důvodem bylo, že obsahoval olovo, což bylo v rozporu s novými, přísnějším normami. V posledních letech ho v lékárnách opět seženete, avšak bez problematického olova. Jenže lidé o tom neví, a mnohdy utrácejí zbytečně velké sumy za něco, co by zvládl i obyčejný octan.

Účinky

Octan má tzv. adstringentní, tedy stahující účinky. Dále působí mírně antisepticky, což znamená, že ničí choroboplodné mikroorganismy. Díky těmto svým vlastnostem pomáhá právě při pohmožděninách a výronech. Má také chladivý a uklidňující efekt, takže pomáhá snižovat otoky. Můžete ho využít nejen při poranění končetin, např. kolen při sportu, ale také když si namůžete zápěstí psaním na počítači nebo nošením těžkých věcí. Pomůže vám také při štípnutí hmyzem. Octan pomůže snížit nejen otok po štípnutí, ale také přinese úlevu od svědění.

Někdy nevyléčí, ale poskytne první pomoc

Samozřejmě jsou situace, kdy vaše zranění bude potřebovat odborné ošetření. S bolavou a oteklou nohou je však mnohdy problém dojít i pár metrů do auta. Pokud si na výletě nebo horské túře vyvrtnete kotník, bude pro vás přiložení octanu první pomocí, díky které se alespoň dobelháte k autu. Navíc jeho včasným přiložením podporujete samotný proces hojení.

V jaké formě ho koupíte

Octan se prodává ve formě krému či gelu (gel se smývá se o něco hůře než krém) a sáčků. Ze sáčků připravíte zředěním s vodou obklad. Čím chladnější voda, tím lépe. Některé zdroje dokonce uvádějí, že octanový krém je možno použít při léčbě dekubitů (proleženin), hemeroidů či omrzlin. V tomto případě se však raději poraďte s lékárníkem či lékařem.

Pokud užíváte nějaké léky nebo masti, před koupí octanu se vždy poraďte s lékárníkem, jestli můžete přípravky užívat společně. Vyhnete se tak nepříjemným nežádoucím účinkům. Děti do dvou let by tyto přípravky raději užívat neměly.

Přejeme vám šťastnou cestu a abyste na svých výletech naše rady pokud možno vůbec nepotřebovali