Poslední zasedání Krizového štábu Kraje Vysočina: V regionu nejsou žádná ohniska nákazy

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Podle informací Krajské hygienické stanice v Jihlavě se počet pozitivních v kraji stále snižuje, v současnosti je hlášeno 9,8 pozitivních osob na 100 tisíc obyvatel. Situace v celém regionu je klidná.

Současné kapacity pro PCR testování jsou na cca 750 odběrech, což je o cca 300 odběrů více než před čtrnácti dny, pro testování jsou k dispozici termíny okamžitě, antigenních testů je v regionu prováděno denně cca 1670. Kromě Nemocnice Pelhřimov jsou k dispozici termíny okamžitě, v Pelhřimově je čekací lhůta 2-3 dny. „Situace je sledována, bude aktuálně vyhodnocována a případně dle možností upraveny kapacity tak, aby bylo zajištěno testování před dovolenými,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ve třech jihlavských středních školách proběhlo přímo ve čtyřech třídách pilotní neinvazivní PCR testování. Dnes ráno proběhl dle návodu odběr, v odpoledních hodinách probíhá laboratorní zkouška, výsledek budou mít žáci k dispozici, a to včetně certifikátu. Odběr vzorku ze slin všude trval maximálně 10 min.

Zdlouhavější je proces administrace žádanek, to je jeden z podnětů, který bude muset být vyřešen. „Chtěli jsme vyzkoušet celou logistiku PCR testování ve školách, od sběru vzorku po vyhodnocení, ještě před odchodem žáků na letní prázdniny. Vzhledem k tomu, že se od září počítá se systémovým PCR testováním ve školách, chtěli jsme využít příležitost si testování zavčas vyzkoušet a vyhodnotit,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala.

Podle dostupných informací bude v polovině července umožněna registrace k očkování osob 12+. Do konce června by měla být známá režimová opatření ve školských zařízeních pro další školní rok, připravuje se centrální metodika pro organizaci letních dětských táborů.