Zapomenutá historická studna se stane lákadlem pěší komunikace

Foto: město Brno

BRNO – Dělníci při stavebních pracích na stavbě „Tramvaj Plotní“ učinili unikátní nález. Před domem Svatopetrská číslo 18 našli historickou studnu, která je datována do 19. století. Ta se bude nyní vyjímat na nově upravené pěší komunikaci při ulici Svatopetrské.

Vznik studny se váže k založení továrny F. Semmlera a H. Frenzla na stearinové svíčky a mýdla, která byla svého času jednou z největších továren ve střední Evropě. Vedení města spolu s městskou částí Brno-jih po nálezu řešilo, jak se studnou naložit.  „Nakonec jsme se po vzájemné dohodě rozhodli historickou studnu zakomponovat do nově upravené pěší komunikace při ulici Svatopetrské. Část nad terénem bude vyvedena na úroveň stoleté vody a pojata jako výtvarné dílo, které bude také estetickým způsobem zakrývat ústí studny s vnitřním nasvícením. Součástí díla bude panel s vysvětlujícími informacemi o historickém objektu studny. Výtvarné dílo bude pojato jako symbol povodí řek Svratky, Svitavy a Ponávky, které se v tomto území prolínají,“ vysvětlil radní pro oblast investic David Grund.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Město si začleněním studny do nového prostoru slibuje zachování připomínky nedávné historie města a zhodnocení této lokality, jelikož objekty zde postavené v 19. století pomalu mizí s výstavbou nových budov a širokých silničních staveb. S pracemi na tomto historickém skvostu by se mohlo začít v průběhu června, trvat budou do konce září. Celková realizace vyjde na 2 miliony korun.