Čeká nás parný víkend, teploty budou atakovat 35⁰ C

OLOMOUCKÝ KRAJ – Milovníci letních radovánek se konečně dočkali. První vlna veder v letošním roce je tady! Od pátku do neděle bude do Olomouckého kraje proudit velmi teplý vzduch od jihu. Slunce bude pálit a o víkendu se přidá i pocit dusna.

„V pátek bude jasno, odpoledne přechodně polojasno. Nejvyšší teploty očekáváme 29 až 32 °C,“ říká meteorolog Tomáš Ostrožlík. A stejně letní předpověď slibuje na víkend. „V sobotu bude jasno, s nejvyšší teplotou 31 až 34 °C. V neděli jasno až polojasno s nejvyšší denní teplotou 31 až 35 °C. Vát bude mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s. Později odpoledne začne od západu přibývat oblačnosti, později místy s bouřkami,“ dodává meteorolog.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Tropický den přitom v regionu zažili už ve čtvrtek. Hranice 30⁰ C byla ve čtvrtek překročena ve Šternberku, Prosenici na Přerovsku a na Olomoucku. Nejtepleji bylo ve Slatinicích, kde teplota po patnácté hodině stoupla na 32,5⁰ C. Velmi teplo bylo ale i v Jeseníkách, v lázeňském městě Jeseník chyběl do tropické třicítky pouze jediný stupeň. Nejchladněji v kraji jsme zaznamenali na Drahanské vrchovině, kdy meteo stanice Otinoves hlásila maximum 27,3⁰ C.

Horké počasí s sebou nenese jen vodní radovánky, ale i riziko úpalu nebo úžehu. Kolaps z horka hrozí i naprosto zdravým lidem. Vyhýbejte se dlouhému pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy a dostatečně pijte. Senioři a lidé nemocní na srdce by neměli vycházet ven mezi 12 a 15 hodinou vůbec.