Jihlava otevřela největší pumptrack v republice

Podpořit sportovní nadšence přišla i primátorka města Karolína Koubová. Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – Slavnostní otevření jihlavského pumptracku proběhlo ve středu 16. června odpoledne. Přestřižení pásky v areálu Českého mlýna zpestřili profesionální jezdci na kolech a longboardech.

Radost, nadšení a vysoké a dlouhé skoky na všem, co má kola. Takové bylo slavnostní otevření pumptracku. Po proslovech zástupců vedení města, zhotovitele stavby i radního Kraje Vysočina přišli k moderátorovi i malí uživatelé pumptracku. „Já na koloběžce jezdím půl roku a za tu dobu jsem na takhle dobré trati ještě nejel, takže velká chvála,“ řekl jeden z nich. A právě jemu a jeho kamarádům, ale i ostatním nadšencům do ježdění na čemkoli, co má kola, nyní největší pumptrack v republice patří.

Pumptrack je i s dětským okruhem dlouhý 330 metrů, což ho činí největším v republice. Je unikátní nejen svojí délkou, ale i zrcadlovým provedením. Na dvou drahách se dají jezdit závody dvojic, což do Jihlavy přilákalo i další sportovce. První projetí na jihlavském pumptracku si zkusil například český reprezentant ve snowboardcrossu Radek Houser nebo juniorská reprezentantka Karolína Výtvarová. „Asfalt bolí víc, když se spadne, ale tenhle pumptrack je super! Je super, jak je dlouhý a má skvělé klopenky,“ řekla po prvním projetí Karolína.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Pumptrack je pro nás ideální, protože to je podobné jako ve snowboardcrossu a můžeme na něm provádět letní přípravu. Jihlavská dráha je nádherná. Jsme rádi, že se tady bude moci soutěžit, že se dá jezdit v zrcadlové dráze proti sobě, protože to opravdu nikde není, a to známe všechny pumptracky v republice. Určitě taky zkusím uspořádat i nějaké závody,“ uvedl Petr Bohůnek ze snowboardové asociace.

Slavnostní otevření

Slavnostního otevření se zúčastnili také zástupci města a kraje, kteří před přestřižením pásky vyjádřili nadšení z unikátního projektu. „Je to opravdu nádhera. Původně jsem si při fotkách a plánech myslela, že to bude poloviční, ale když jsem uviděla, jak to začíná růst, tak mi to vyrazilo dech. Tohle přesně po covidu potřebujeme, protože co si budeme povídat – za tu dobu, co jsme všichni seděli doma, jsme pěkně zatuhli a každou pohybovou aktivitu je třeba podporovat,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

„Když sem někdo bude chtít jít, tak bude muset odložit telefon. Ať je to dospělý nebo dítě, musí se aktivně zapojit, a to znamená, že změní způsob života, který je nyní spíše konzumní a komerční. Zase se trochu vrátí k tomu, co by nám mělo být vlastní – k pohybu a ke sportu. Jsem také rád, že jsme k tomu přidali i nové osvětlení, čímž věřím, že protáhneme dobu užívání a zase se tomu bude moci věnovat více lidí,“ doplnil náměstek pro rozvoj města Petr Ryška.

Pumtrack postavila během tří měsíců společnost Dirty Parks. Na jeho stavbu se spotřebovalo přes tisíc tun zeminy, přes 400 tun štěrku a přes 200 tun asfaltu. Investici za tři a půl milionu korun zajistilo statutární město Jihlava, na financování se částkou 1 320 tisíc korun podílel i Kraj Vysočina. Společně se stavbou vzniklo kolem pumptracku i vedlejšího skateparku nové veřejné osvětlení za 1,4 milionu korun.