Údajný zahraniční lékař připravil ženu o fůru peněz. Policie varuje před častými praktikami podvodníků

OLOMOUC – Podvodníka na internetu jde často rozpoznat už na první pohled. Tak třeba zahraniční lékař, který vás kontaktuje přes sociální síť, je s největší pravděpodobností podvodník, který chce získat vaše peníze. Jeden takový, vystupující jako kardiochirurg cizí státní příslušnosti působící v zahraniční misi, na konci minulého roku prostřednictvím sociální sítě oslovil 55letou ženu z Olomouce.

Údajný kardiochirurg cizí státní příslušnosti působící v zahraniční misi oslovil prostřednictvím sociální sítě na konci minulého roku 55letou ženu. Po asi měsíčním dopisování  ji muž požádal, zdali by mohl nechat na její adresu přeposlat balíček s finančními prostředky. Ten měl mít uložený v Turecku a s ohledem na pandemickou situaci si jej nemohl sám vyzvednout. Žena se zasláním nesouhlasila, avšak úhradu výloh spojených s pokračující úschovou balíčku, údajnému lékaři, přislíbila. V průběhu letošního února a března vybrala třikrát ze svého účtu po 15 000 korunách, které podle instrukcí dotyčného, vložila do bitcoinového automatu, který se nachází v jednom  olomouckém nákupním centru.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Zanedlouho se žena dočkala prosby související s úhradou platby za letenku, aby mohl muž přiletět do České republiky. Podle jeho pokynů vybrala v dubnu ze svého účtu částku 70 000 korun, kterou několika transakcemi vložila opět do bitcoinmatu. Muž jí sdělil, že se chystá k odletu a jakmile bude v Praze, tak se jí ozve. Po několika dnech jí napsal, že musí absolvovat 14denní karanténu v tureckém hotelu a potřebuje zaslat peníze k uhrazení pobytu. Žena zprvu další platbu odmítala. Muž jí však napsal, že pokud mu nepomůže, tak se do Česka nedostane a nebude jí moci veškeré finanční prostředky vrátit. Žena tedy vybrala z účtu 25 000 korun, které již známým způsobem vložila do bitcoinmatu.

Pokračující zprávy, ve kterých se muž pod nevěrohodnými záminkami snažil vymámit další peníze, ženu utvrzovaly v tom, že se stala obětí podvodníka. V těchto dnech se tedy obrátila na olomoucké policisty a celou záležitost oznámila. Způsobenou škodu si vyčíslila na 140 000 korun. 16. června zahájili policisté trestní řízení, v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli jeden rok až pět let za mřížemi nebo peněžitý trest. Otázkou ovšem zůstává, jestli se podaří neznámého podvodníka vůbec vypátrat. Policie proto varuje před častými podvodnými praktikami podobných výtečníků, obecné rady najdete v přiložené tabulce.