Jak ušetřit při tankování benzínu doma i v zahraničí

ilustrační

Léto – čas dovolených a cestování. I v době COVIDu chce většina z nás vyrazit za hranice všedních dnů, přinejmenším alespoň po území naší matičky vlasti. Většinou takto učiníme autem. Jsou to právě výdaje za benzín, které nám mnohdy dokážou pořádně zamávat rozpočtem. Řidiči moc dobře vědí, jak hladově dokáže jejich motorový miláček polykat jeden litr benzínu za druhým. Navíc ceny pohonných hmot v posledních měsících pořád rostou. Přinášíme několik tipů, jak ušetřit při nákupu benzínu, a to jak doma, tak v zahraničí.

Benzín je stále dražší

Zatímco loni v červnu řidiči zaplatili za litr benzínu natural 95 průměrně 26,50 Kč, letos v lednu to bylo 28 Kč a nyní v červnu 32,40 Kč. Očekává se, že prázdninové ceny úspěšně atakují hodnotu 33 Kč za litr.

Sledujte ceny benzínu ve vašem okolí

Zejména pokud tankujete do plné nádrže, vyplatí se vám nabrat benzín tam, kde je levnější, i když k pumpě najedete třeba 3 km navíc. Když momentálně srovnáme ceny benzínu v Ostravě, rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší cenou dělá celé 2 Kč/l. Pokud natankujete 30 l, ušetříte 60 Kč, tedy máte přibližně 2 litry benzínu zdarma.

Plánujte nákup benzínu po trase

Pokud zjistíte, že nejlevnější benzín není právě za rohem, ale třeba u 15 km vzdáleného nákupního outletu, spojte tankování s nákupem. Jet tolik kilometrů jen kvůli levnější benzínu by se vám nevyplatilo, ale když cestu spojíte s nutným nákupem, zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Netankujte na dálnicích o volných dnech

Týká se to zejména víkendů, prázdnin a svátků, protože zde panuje dopravní špička a tomu odpovídají také vyšší ceny. Podobný růst cen u hlavních silničních tahů lze očekávat také na začátku prázdnin, kdy budou rodiče hromadně vyrážet s dětmi na dovolené nebo je odvážet na pobyt k příbuzným či na letní tábory.

Vězte, že i denní doba má vliv na cenu benzínu

Dle studie německého portálu Clever Tanken sledujícího ceny pohonných hmot v Evropě je dobré si tankování plánovat rovněž dle denní doby. Ceny benzínu nejsou totiž po celý den stejné, ale mění se. Zmíněný výzkum zjistil, že ke změnám cen na čerpacích stanicích dochází průměrně 5x denně. Ceny pohonných hmot se obecně vyšplhají nejvýše ráno, a to přibližně do 9 hod. Většina lidí tankuje, protože vyráží na cesty. Pak následuje pokles a opětný vzestup cen se objevuje kolem 13 hod. a pak 16 hod. Pak opět nastává období levnějšího benzínu, ale neradujte se předčasně. Kolem 22 hod. jeho ceny opět poposkočí a setrvají na relativně vysoké úrovni až do následujícího rána. Proč nezůstávají v noci, kdy provoz značně polevuje, dole? Poptávka po benzínu je v noci sice malá, ale údajně jsou řidiči rádi, že mohou natankovat po cestě a rozhodně nemají chuť někde tápat potmě, aby našli levnější pumpu.

Používejte cenové srovnávače a aplikace

Na internetu si můžete srovnat ceny benzínu nebo si nainstalovat aplikaci, díky které budete mít o cenách přehled. Zobrazí vám nejbližší čerpací stanice ve vašem okolí a najdou tu nejlevnější.

Soustřeďte se na styl jízdy

Cenu benzínu neovlivníte, ale svůj styl jízdy ano. A i to je způsob, jak ušetřit. Nejezděte stylem brzda-plyn. Velkou spotřebu budete mít i při neustálém zastavování a rozjíždění. Pokud si potřebujete skočit do trafiky za rohem pro cigarety, auto vůbec nestartujte, ale jděte pěšky. Mnoho řidičů má pocit, že musí dojet pomalu až dovnitř budovy. Nezapomínejte, že máte své vlastní nohy, které také potřebují protáhnout. Takže pokud nekupujete zrovna skříň, je zbytečné přeparkovávat auto pokaždé, když v nákupním centru vyjdete z jednoho obchodu a směřujete do druhého o pár desítek metrů vedle. Prostě nechejte auto někde stát a pak k němu dojděte po svých. Poděkuje vám nejen vaše auto, ale také vaše zdraví.