Letní dovolená bude patřit Česku

happy trendy tourist woman in colorful striped t-shirt framing with hands in Prague Czech Republic.

Epidemiologická situace výrazně zahýbala turistickým ruchem a cestovními zvyklostmi asi všech lidí na planetě. A tak když jsme si loni říkali, že dovolená bude jiná, letos to bude platit dvojnásob. Strašák a omezení se značkou covid-19 zasáhnou i do plánování letních dovolených. 

Letní dovolená spojená s prázdninami školou povinných dětí, případně vnoučat, je pro většinu Čechů hlavním obdobím, kdy plánují delší pobyty mimo domov a více cestují. Po koronavirových omezeních v prvním čtvrtletí jsou ale lidé opatrnější a pečlivěji vybírají cíle svých cest.

Cestování už nikdy nebude jako dřív – omezení kvůli nemoci covid-19 nastala v dopravě, ubytování, stravování i dalších souvisejících službách. Komplikace nastávají při cestách do zahraničí, kdy se opatření ke vstupu do cizí země mohou měnit ze dne na den. Informace aktualizuje denně Ministerstvo zahraničí na svém webu www.mzv.cz.

Cestování s COVIDPASEM bude standardem

Od 1. června je možné zařídit si tzv. COVIDPAS, který je platný na doporučení Evropské komise pro členské státy EU a ulehčí cestování. Ať už v elektronické podobě, nebo na papíře bude mít cestovatel v ruce potvrzení, zda nemoc covid-19 prodělal, je očkovaný nebo je negativně testovaný. Na adrese webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR  ocko.uzis.cz je po jednoduché registraci dostupný COVIDPAS – digitální certifikát s QR kódem. Ten budete potřebovat zřejmě celé léto, ať už se vydáte kamkoli. Potvrzení musíte mít u sebe i při návštěvě restaurace, divadla, posilovny, sportovních akcí, bazénu či v práci a ve škole.

Dovolená v Česku je sázka na jistotu

Už loni se namísto zahraničních destinací staly cílem Čechů domácí kempy a česká příroda. Podle dat ČSÚ vzrostl vloni počet domácích hostů v kempech zhruba o 60 tisíc hostů. Celkem přijelo do tuzemských kempů 1,28 milionu českých hostů, kteří v nich strávili více než 3 miliony nocí. „Také letos vykazuje v hlavní sezóně v některých krajích republiky nejvyšší, až sedmdesátiprocentní obsazenost kategorie ubytovacích zařízení, která na portálu Booking.com zahrnuje kempy, chaty a chalupy. České kempy jsme zařadili i do propagačních kampaní v zahraničí, přičemž většina kempů cílí převážně na Nizozemí, Německo, ale také Dánsko, Polsko a Belgii,“ uvedl ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget. Místa v kempech je proto dobré rezervovat dopředu a stejně tak ubytování v soukromí nedomlouvat na poslední chvíli. Už na začátku června totiž zdražily pronájmy na poslední chvíli, tzv. lastminute, až o 15 % oproti loňsku. Shánění ubytování těsně před odjezdem na dovolenou se tak už nemusí vyplatit.

Letos pofrčí karavany a obytné přívěsy 

Pohodlí domova kdekoli na cestách umí poskytnout karavan či obytný přívěs. „Za poslední rok enormně roste zájem o koupi nebo zapůjčení obytných vozů a přívěsů. Jen v dubnu letošního roku stoupl počet nových registrací obytných automobilů oproti dubnu roku 2020 o cca 170 %, u obytných přívěsů o zhruba 113 %. Také valná většina prodejců hlásí, že v případě objednávky nového karavanu dle přání zákazníka je dodací lhůta až začátkem roku 2023. Nyní jsou k dispozici pouze skladové vozy, na neskladové se čeká minimálně rok,“ uvedl Jan Herget. Když nechcete nebo nemůžete karavan koupit, je ale na trhu řada firem, která obytné vozy půjčuje, nebo zprostředkuje jejich pronájmy.

Tipy na výlety po celé republice najdete na webu fajnvýlety.cz

Plánovaní výletů nad papírovou mapou je už minulostí a většina lidí hledá tipy na zajímavé cesty a trávení volného času na internetu. Zajímavý web najdete na adrese fajnvylety.cz, který přináší nejen tipy na výlety, ale díky interaktivní mapě nabídne možnost trávení volného času podle lokality, kam cestujete, i podle toho, jestli pojedete na kole, půjdete pěšky či si přejete mít program i pro děti. Určitě stojí za vyzkoušení, abyste si léto a příjemnou dovolenou užili i u nás v Česku.