Olomoučtí hasiči dnes vysvobodili dvě děti ze zabouchnutých aut

Ilustrační foto

OLOMOUCKO – Sluníčko dnes na Olomoucku pěkně pálilo hned po ránu. Takže to vypadalo na pěkný průšvih, když se rodičům podařilo děti zabouchnout do auta i s klíčky. Naštěstí si hasiči vědí rady i v těchto případech a děti ze sluneční pece rychle vysvobodili.

„Jen během dnešního dopoledne olomoučtí hasiči vysvobodili 2 děti z uzamčených automobilů. Nejprve vyjížděli do Horky nad Moravou, poté na Kafkovu ulici v Olomouci,“ informovala krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová. V obou případech se nejednalo o lehkomyslnost, ale o zabouchnutí auta i s klíčky uvnitř. Pomoc si na místo přivolali bez prodlení sami rodiče uvězněných dětí. Hasičům se v obou případech podařilo do aut dostat bez jejich poškození a velmi rychle, takže nebylo třeba na místo volat k dětem sanitku. K jejich vysvobození hasiči využili technické prostředky pro otevírání uzavřených prostor.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

V této souvislosti hasiči varují před nebezpečnosti takové situace. V horkých dnech se teplota uvnitř auta zvyšuje závratnou rychlostí. Každých 10 minut stoupá o 10 stupňů. Teplota v autě, které stojí na přímém slunci, může už za necelou půlhodinu dosáhnout 50 stupňů. I ve stínu však teplota roste. V těchto podmínkách je rizikové nechat dítě zavřené v rozpáleném autě i na pouhých několik minut. Totéž platí i pro zvířata. Proto pokud dítě v autě zabouchnete i s klíči a nemáte po ruce náhradní, neprodleně volejte hasiče. To stejné platí i pro případ, že zpozorujete uzamčené dítě či zvíře uvnitř auta bez dozoru. Ani zde by nikdo neměl váhat a okamžitě vše oznámit na tísňovou linku. Zjistěte, zda dítě reaguje na podněty a zda jeví známky přehřátí – malátnost, zarudnutí, nadměrné pocení. Vše ohlaste operátorovi. Ten vám také poradí, jak dále postupovat. Od automobilu neodcházejte a vyčkejte na příjezd složek záchranného systému.