Těžce zraněný mladík po skoku do vody, srdeční kolapsy. Záchranáři z Vysočiny vyjížděli o víkendu ke stovkám případů

Foto: ZZS Kraje Vysočina

KRAJ VYSOČINA – Náročný víkend mají za sebou krajští záchranáři. Od pátku 18. června do neděle 20. června uskutečnili více než 400 výjezdů. Zdravotníci řešili nejen kolapsy a srdeční příhody z horka, ale také řadu vážných úrazů v souvislosti s koupáním nebo jízdou na kole.

Jen kolapsových stavů byly dvě desítky. „Nejvíce pacientů postižených kolapsy bylo ve starším či seniorském věku, nicméně ani mladší ročníky nebyly výjimkou. Mnohem vyšší byl také výskyt dalších obtíží, které mají souvislost s vedry. Několik desítek výjezdů tvořily dušnosti, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak či cévní mozkové příhody,“ sdělil mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Další výjezdy se týkaly pacientů, kteří se zranili v souvislosti s letními volnočasovými aktivitami, například při koupání nebo při jízdě na kole. V sobotu bylo takových výjezdů kolem třiceti. Mnohdy šlo o velmi vážná zranění, která si vyžádala nejen výjezd pozemních posádek, ale také vzlet vrtulníku letecké záchranné služby.

„Těžká zranění následkem skoku do vody si v sobotu odpoledne způsobil mladý muž na Třebíčsku. Po ošetření byl letecky transportován do českobudějovického traumacentra. K další nešťastné události spěchali letečtí záchranáři z Brna a lékařská posádka z Havlíčkova Brodu v sobotu po půl osmé večer. Po pádu do ohně utrpěl nezletilý pacient vážné popáleniny a bylo nutné ho transportovat na popáleninovou kliniku v Brně. Podobný případ se téměř ve stejnou dobu odehrál i na Jihlavsku,“ uvedl Petr Janáček.

Úrazy se nevyhýbaly ani cyklistům. Informaci o nehodě cyklistky na Pelhřimovsku přijalo zdravotnické operační středisko na tísňové lince 155 v neděli odpoledne krátce před šestnáctou hodinou. Po pádu z kola utrpěla mladá žena těžká zranění horní poloviny těla, se kterými byla vrtulníkem transportována na specializované pracoviště. Zdravotníci řešili i několik úrazů v souvislosti s požitím alkoholu, jehož konzumaci je nutné ve vysokých teplotách omezit.

Riziko úrazů a zdravotních komplikací je v létě vysoké

Ať už se chystáte trávit prázdniny jakýmkoli způsobem, opatrnosti není nikdy dost. „Při vysokých teplotách nezapomínejte na dostatečný pitný režim, nepobývejte dlouho na přímém slunci a vyvarujte se zvýšené fyzické zátěže, pokud je to možné. Velký pozor dávejte při pobytu u vody – nepřeceňujte své síly a plavecké schopnosti a nikdy neskákejte do neznámých míst. Pokud se vydáte na projížďku na kole, zvažte použití helmy. Tento drobný diskomfort může v případě nehody výrazně zvýšit šance na přežití a snížit riziko vážného úrazu hlavy,“ dodal Petr Janáček.