VŠB odstartovala česko-německý výzkum s cílem snížit emise uhlíku v průmyslu

Foto: VŠB-TUO / Zleva: Václav Snášel, Karel Havlíček, Ivo Vondrák, Martin Dix, Vladislav Kolarik

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Inovace a udržitelnější průmyslová výroba, to je nové poslání spolupráce ostravské Vysoké školy báňské s německou prestižní vědeckou institucí Fraunhofer-Gesellschaft. Slavnostního aktu zahájení nového výzkumu zaměřeného na snížení emisí oxidu uhličitého v průmyslu, se zúčastnil také český ministr Karel Havlíček.

Spolupráce VŠB a Fraunhofer-Gesellschaft trvá už více než pět let. Na začátku června ale obě instituce otevřely inovační platformu, kde budou vědci zkoumat možnosti technologií, které slouží k řízení energetiky. Zaměří se na umělou inteligenci, či chytrou průmyslovou výrobu. Od jejich práce se následně očekávají inovativní řešení, která budou průmyslovým firmám sloužit při snižování emisí oxidu uhličitého.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Slavnostního přestřižení pásky se účastnil rektor VŠB, Václav Snášel, a hosté. Mezi nimi přijal pozvání například hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, nebo ministr Karel Havlíček. Za německou stranu dorazil profesor Martin Dix a docent Vladislav Kolarik.

Během návštěvy si hosté prohlédli univerzitní kampus a navštívili národní superpočítačové centrum IT4Innovations.

„Dlouhodobé spolupráce s Fraunhofer-Gesellschaft si velmi vážíme. Je to významný partner Technické univerzity Ostrava. Těší mě, že vznikne první Fraunhofer Innovation Platform v České republice,“ řekl během setkání rektor VŠB-TUO, profesor Snášel.

Dále na našem webu

Pády paraglidistů v Beskydech teď řeší horská služba jako na běžícím pásu