Jak vybrat dámské nebo pánské horské kolo?

Group of friends ride mountain bike in the forest together

Cyklistika zažívá nebývalý boom. Mnoho lidí začalo jezdit na kole a ti, co tomuto trendu ještě nepodlehli, mu chtějí dát šanci. Koníček není z hlediska výbavy až tak náročný. Stačí pouze pohodlné sportovní oblečení, dobrá obuv a samozřejmě také ochranná pomůcka v podobě helmy. Dále už chybí jenom to nejdůležitější, tedy kolo. My se zaměříme na to, jak a podle čeho vybrat to horské.

Proč právě horské kolo?

První otázkou by mělo být to, zda opravdu volit horské kolo. Zda místo něho nesáhnout raději po kole silničním, nebo takzvaném trekovém. Ne vždy ale máme možnost jezdit na asfaltových cestách a mnoho značených cyklostezek je spíše lesní nebo polní cestou. A právě nezpevněná komunikace je pro horské kolo jako stvořená. A zároveň se až tak neztratí ani na zpevněných cestách, i když proti trekovému kolu vyniknou jeho negativa v podobě vyšší váhy a většího valivého odporu.

Jaký bude terén?

Už víme, že horská kola jsou určena spíše na nezpevněné cesty. I ty se ale mohou lišit a tak je dobré ujasnit si, v jakém terénu bude jízda nejčastěji probíhat. Od toho se následně odvíjí především výběr odpružení. To děláme do dvou kategorií:

  • Odpružená přední vidlice
  • Celoodpružené kolo

První varianta se hodí spíše do méně náročného terénu. Potěší cenou i nižší váhou. Ta druhá už přinese podstatnější dávku pohodlí i schopnost zdolat opravdu náročnější terén. Cenově už je ale tento parametr znát a ne vždy je takové kolo na běžné vyjížďky nutností. Ideální je zkouknout obsáhlý test horských kol a podle něho se rozhodnout, kam které patří a jak moc náročným jezdcem budete. Často je zbytečné investovat do něčeho, co člověk nevyužije, a naopak kupovat obyčejné, co nebude dostačovat.

Jakou zvolit velikost?

Základem správného výběru by měla být také velikost. Konkrétně mluvíme o velikosti rámu. Ten volíme s ohledem na velikost postavy. Pokud máme možnost konkrétní kolo vyzkoušet, je postup jednoduchý. Stačí se nad něho postavit obkročmo a změřit prostor mezi horní rámovou trubkou a rozkrokem. Ideální vzdálenost by měla být kolem pěti centimetrů. Naopak pokud tuto možnost nemáme, je vhodné postupovat podle orientačních tabulek, které porovnávají optimální velikost rámu k výšce postavy. A to takto:

  • Výška do 160 cm – velikost S
  • Výška do 175 cm – Velikost M – L
  • Výška do 185 cm – Velikost L
  • Výška do 195 cm – Velikost XL

Roli hraje také velikost kol

Není to pouze rozměr rámu, na který brát při výběru ohled. Dalším důležitým rozměrem je ten, který budou mít kola. Dnes se lze na trhu setkat s trojicí variant. A to s koly 26, 27,5 a dále 29 palců. Rozdíl je především v ovladatelnosti a akceleraci, kdy dominuje rozměr nejlepší. Naopak největší je vhodný pro optimální překonávání překážek. Nutno také dodat, že 29 palcové kolo nemusí být určené nutně jenom pro vyšší jezdce a muže. Vhodné může být i na klasická dámská horská kola. Opět ale platí, že je třeba ujasnit si, kde budeme jezdit, jak budeme jezdit a co od kola očekáváme. Na běžné ježdění klidně postačí menší, nebo zlatý střed, které nabídnou určitý kompromis mezi oběma možnostmi.

Kvalitního výrobce nepodceňujte

Vhodné je zaměřit se i na to, kdo horské kolo, dámské i pánské, vyrábí. Sázka na kvalitního, známého a osvědčeného výrobce rozhodně není chyba. Právě naopak. U takového kola je určitým způsobem garantována i jeho kvalita, odolnost a životnost. Je třeba připomenout, že cyklista není během jízdy příliš chráněn a případný pád způsobený nekvalitním provedením jízdního kola může mít i fatální následky. Známý a kvalitní výrobce je tak určitou jistotou z hlediska toho, že horské kolo, pokud jde o bezpečnost, splňuje to, co by splňovat mělo.

Ušetřit při nákupu kola můžete také díky slevovým kupónům, které naleznete například na https://www.abkupony.cz/.