Muž podváděl ve velkém, aby získal peníze na sázení. Teď o tom může přemítat v chládku

ŠUMPERK – Obyčejné sázení, kterému se člověk věnuje zpočátku třeba jen kvůli zábavě či snadnému přivýdělku, může přerůst v nebezpečnou závislost, která s sebou nese nemalé problémy. Finanční ztráty se závislý hráč mnohdy snaží nahradit dalším hraním s vidinou rychlého řešení svých prohlubujících se dluhů. Do takové situace se dostal 41letý muž z Pardubicka, kterého v těchto dnech obvinili šumperští kriminalisté z úvěrového podvodu.

Komisař z oddělení šumperské hospodářské kriminality v těchto dnech obvinil 41letého muže z Pardubicka ze spáchání zločinu úvěrového podvodu a přečinu podvodu. Prověřováním veškerých okolností případu se ukázalo, že muž není žádný troškař a škoda, kterou postupně způsobil poškozeným společnostem, šla do miliónů. Měly to být především dluhy, které vznikly z jeho touhy sázet, co přiměly obviněného k myšlence přijít k penězům nekalým způsobem. Stavěl především na důvěřivosti klientů, o které se coby finanční poradce dříve staral. Aniž by jeho předchozí klienti cokoli tušili, dařilo se mu jejich jmény uzavírat prostřednictvím zástupců různých finančních společností poskytujících finanční služby smlouvy o spotřebitelských úvěrech, případně smlouvy o zápůjčkách. Takto nabyté peníze měl užít pro svou potřebu, a to zejména pro účely sázení na sportovní výsledky přes internet.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Při sjednávání smluv měl předkládat kopie potřebných dokladů a dalších písemností, které měl zpravidla pod legendou nutnosti doplnění a aktualizace osobních údajů vyptat od předchozích klientů, kteří mu coby svému osobnímu finančnímu poradci důvěřovali. Svou roli sehrála ve většině případů i liknavost obchodních zástupců, kteří ač měli za povinnost se při sjednávání finančních produktů s klienty setkávat a ověřovat jejich totožnost, na tuto povinnost rezignovali a spokojili se se zasláním kopií dokladů, stejně jako následně podepsaných smluv, cestou e-mailu.

„Jen šumperští kriminalisté zdokumentovali přes tři desítky tímto způsobem uzavřených smluv, na jejichž základě měl obviněný postupně odčerpat téměř 1,5 milionu korun. Obdobné trestné činnosti se však měl obviněný dopouštět již dříve a pokračoval v ní i přes sdělení obvinění Policií ČR v sousedním Pardubickém kraji, kde měl svou činností způsobit škodu za více než 5 milionů korun,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Proto soud neváhal a poslal obviněného do vazby. Tam si v případě odsouzení může pobýt až osm let.