Osvětlení do koupelny vybírejte s rozmyslem

Koupelna je místem, kde trávíme mnoho času. Slouží nám jako prostor pro relaxaci a odpočinutí těla i mysli. A právě osvětlení by mělo tuto její funkci maximálně podpořit. A jak ho tedy vybírat?

Správný zdroj světla jeho umístění hrají v tomto případě velmi důležitou úlohu. Koupelna je totiž rozdělena do několika zón, přičemž v jedné z nich jednoduše žádné osvětlení ani jiný zdroj elektřiny být nesmí.

Zaměřte se na bezpečnost

Ještě předtím, než se pustíte do výběru světel, si dobře prohlédněte svoje rozvody. Umí zareagovat rychle, pokud se něco přihodí? Správný jistič s proudovým chráničem okamžitě vypoví funkčnost, je-li s jeho okruhem něco špatně.

Nezapomeňte také na to, že koupelny jsou poměrně malé prostory, v nichž se koncentruje vlhkost, a kde dochází k prudkým změnám teploty. Ani jeden z těchto faktorů by ovšem neměl dělat nově zvolenému osvětlení žádný problém. Proto se vždy dívejte na tzv. IP krytí. A co to vlastně je?

IP krytí a jeho funkce

Souhrnně by se dalo říct, že jde o součet veličin, které chrání světla před vniknutím cizích předmětů, vlhkostí, vlivy počasí, prachem apod. Za každým označením IP proto najdete dvě doplňková čísla, což je vlastně jeho hodnota. A jak se v nich vyznat?

  • První číslice značí stupeň ochrany před vniknutím pevných těles.
  • Druhá číslice vám sděluje stupeň ochrany světla před vniknutím vody.

Vždy tedy platí, že čím vyšší jednotlivá čísla jsou, tím vyšší bezpečnost vám takové světlo nabídne. A to jde samozřejmě ruku v ruce i s vyšší cenou. Koupelnu je možné rozdělit do několika zón, které vyžadují různý stupeň IP krytí, přičemž nad vanou a v jejím nejbližším okolí nelze umístit osvětlení žádné. Čím blíže však spotřebiče k vaně jsou, tím bezpečnější, a tedy i dražší musí být.

Náš tip: Světla do koupelny u sebe mívají jednotlivé zóny obvykle uvedeny, nemusíte se tedy zdržovat s jejich hledáním.

Jak je to s barvou světla

Všeobecně lze říci, že v koupelně je doporučována nejlépe studená bílá. Zatímco v běžných prostorách by byla často pro oči příliš silná a intenzivní, omezenou plochu koupelny naopak skvěle osvětlí a dodá jí tu správnou atmosféru. Všeobecně vzato však jde vždy o individuální záležitost. Takže pokud se lépe cítíte například při použití teplé žluté, bez obav sáhněte po ní. Nechat se v tomto případě strhnout módními trendy by bylo pravděpodobně silně kontraproduktivní.

Správné rozvržení světel si žádá trochu práce

Zatímco ještě před několika lety musela mít každá místnost své centrální svítidlo, které ji dokonale osvětlilo až do posledního tmavého koutu, dnes se od tohoto řešení spíše ustupuje. Koneckonců – ani vy nebudete chtít relaxovat ve vaně plné voňavé pěny a dívat se přitom do ostrého světla lustru. Ovšem budete-li si chtít ve vaně číst, je podobný typ osvětlení nezbytný. A jak se tedy se vším vypořádat se ctí?

Pořiďte světel více. Nemusí jít o nijak nákladnou záležitost, stačí vsadit na aktuální slevy v e-shopech nebo kamenných obchodech. A kolik světel je třeba? Ideálně tolik, abyste se nikdy nemuseli rozhodovat mezi komfortem a praktičností.

Zlatá koupelnová trojice vás uspokojí ve všech směrech

Nesmí samozřejmě chybět centrální svítidlo, jež bez potíží osvětlí všechny kouty koupelny. Ne vždy se však musí nacházet ve středu stropu, mnohem lepší službu vám leckdy udělá na boční stěny. Druhé světlo si zabudujte tak, abyste si při něm mohli ve vaně v klidu číst nebo naopak nerušeně relaxovat. A to poslední by se mělo nacházet nad koupelnovou skříňkou. Ocení ho muži při holení i ženy při nanášení make-upu.

Zdroj obrázku 1: Artazum / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com