Sousedíkův elektromotor z první republiky bude k vidění na zámku Vsetín

Foto: Muzeum regionu Valašsko

VSETÍN – Muzeum regionu Valašsko získalo vzácný exponát. Elektromotor z první republiky vyrobený ve vsetínské továrně Josefa Sousedíka bude pro zájemce připraven v expozici zámku Vsetín.

Zachovalý elektromotor SDN 145 byl vyroben ve 30. letech minulého století na základě Sousedíkova patentu č. 39423 – Jedno nebo vícefázový kolektorový motor pro ekonomickou regulaci počtu otáček. Tento skvost měl ve své sbírce dlouhá léta Milan Vítek z Újezdu u Brna. Nyní podle něj nadešel čas, aby se přestěhoval na jiné místo, kde si jej budou moci prohlédnout i ostatní. Motor je cenný nejen díky zachovalosti, ale i netradičnímu účelu. „Používali ho v bývalé cukrárně k míchání těsta. Byl připevněn ke speciální kovové konstrukci, již si nejspíš nechal na zakázku vyrobit majitel cukrárny. Motor poháněl hřídel, na kterou šly přidělat různé druhy koncovek. Ty se ale, stejně jako mísa na těsto, bohužel nedochovaly,“ vysvětlil historik Pavel Mašláň.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Motor bude umístěn do stále expozice Živá paměť regionu na zámku Vsetín, jejíž část je věnována vsetínskému rodákovi, podnikateli a vynálezci Josefu Sousídkovi. Zámek Vsetín je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Kromě stálé expozice nabízí i zajímavé výstavy a oblíbené návštěvnické atrakce jako Templářský sklípek s rytířskou hernou, Akvárium řeky Bečvy nebo vyhlídku z 60 metrů vysoké věže.