Archeologové našli v Žabovřeské zbytky mlýnských budov

Stav v roce 1905. Foto: Archaia Brno

BRNO – Při výkopových pracích na Žabovřeské byl učiněn další objev. Našly se pozůstatky vodárenských a mlýnských objektů a také více než 50 dřevěných prvků. Nejstarší nálezy pocházejí ze 16. století.

Objevený vodárenský objekt měl v podzemí betonovou nádrž na vodu, nad kterou bylo technické zázemí s dvěma vstupy do nádrže. Nádrž byla potrubím napojena na mlýnský náhon. Starší objekt na pravém břehu náhonu je datovaný do roku 1903, o dva roky později zde stála již nová budova. Z tohoto stavení se archeologům podařilo získat kovový rám okna a našlo se i základové zdivo.

Rám okna. Foto: Archaia Brno

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Pod dnem nejmladšího náhonu z hloubky 5-6 m pod současným povrchem byla získána kolekce více než 50 ks dřevěných prvků. Jednalo se o velké dřevěné piloty, ale také dřevěné prvky se zádlaby a dalšími tesařskými spoji – polodrážka, pero a drážka, čepy,“ říká Hynek Zbranek z Archaia Brno. Tyto prvky jsou datovány od počátku 16. do 19. století. Nejstarší písemná zmínka o mlýnu je z roku 1357. Také není možné odhadnout účel konstrukcí, nejspíše se jednalo o pilíře mostu nebo konstrukční prvky k mlýnskému kolu. „Práce na nové kanalizaci budou dále pokračovat, tentokrát již v paženém výkopu. Čeká nás dokopání mlýnského náhonu a vlastní objekt mlýna,“ uzavírá Zbranek.

Dřevěné prvky. Foto: Archaia Brno