Červen ještě neskončil a už láme teplotní rekordy

Ilustrační foto

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – První letní den ukončil několikadenní tropickou šňůru. Už i to ale stačí k tomu, aby se probíhající měsíc stal červnem s největším počtem tropických dnů. Údaje zaznamenali na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Dnů s teplotou přesahující 30 °C bylo pět v řadě. „Nejteplejší byl poslední z nich, 21. červen, kdy jsme zaznamenali 32,2 °C. Naproti tomu tropická noc, během níž teplota neklesne pod 20 °C, letos v červnu ještě nenastala,“ konstatuje odborný pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Petr Zelený, jenž údaje ze zdejší měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu sleduje.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na počtu tropických dnů je podle pracovníků hvězdárny dobře patrné globální oteplování naší planety. „Do roku 1993 se v červnu vyskytovaly jen zřídka. Bylo jich celkem 14, soustředěných do devíti let. Od roku 1994 jsou ale běžným jevem, zatím jsme jich zaznamenali 79,“ poukazuje Zelený s tím, že od roku 2010 se žádný červen neobešel bez alespoň jednoho tropického dne.

Do zmíněné mozaiky zapadají také další naměřené hodnoty. Nejteplejší červen s průměrnou teplotou 21,2 °C nastal v roce 2019, zatímco statistiku jednotlivých dnů vede 7. červen 1998 s průměrem 27,9 °C. Záznam o nejvyšší dosažené červnové teplotě pochází z 25. června 2016, kdy rtuť teploměru vyšplhala na 35,1 °C.