Kam o víkendu? Zahájení turistické i lázeňské sezony, turnaj v plážovém volejbalu

Exponát z expozice Cesta lidským tělem v Pevnosti poznání v Olomouci

OLOMOUCKÝ KRAJ – První letní víkend se nezadržitelně blíží, tentokrát sebou asi nepřinese takové tropy jako minule, ale stále by mělo být poměrně teplo. Takové počasí je však ideální pro všelijaké akce, zkuste se podívat, co se o nadcházejícím víkendu chystá na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku.

Olomouc

Pevnost poznání odhalí v pátek 25. června v 15 hodin novou expozici nazvanou Cesta lidským tělem. Při této příležitosti se v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) bude konat také třídenní Veletrh zdraví, který dětské i dospělé návštěvníky seznámí s novinkami v medicíně a názorně jim ukáže, jak se starat o vlastní tělo i duši. Akce se uskuteční od pátku 25. do neděle 27. června ve všech expozicích science centra a v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. Na místě se objeví interaktivní stánky, ve kterých si lidé budou moci nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, alergie, správného mytí rukou, dárcovství krve nebo toho, jak stárne naše tělo. Zájemci si budou moci vyzkoušet také resuscitaci a umělé dýchání u miminka. Chybět nebudou nejrůznější sportovní aktivity nebo fotokoutek Zubní víly pro nejmenší děti. Veletrh zdraví bude zdarma v rámci běžného vstupného do muzea.

 • Tělo pod rentgenem
 • Vyšetření znamének
 • Krev jako dar
 • Pomoc nemocné duši
 • Dentální hygiena
 • Prohlídka sanitky
 • Analýza vašeho těla
 • Reprodukční zdraví
 • Jak stárne tělo
 • Není jedno, co jíme
 • Zubní víla a její kamarádi
 • Hooping aneb obruče v akci

Litovel

V neděli 27. června zahájí v Litovli turistickou sezónu. Připraven je bohatý program. Vše vypukne v 10 hodin na náměstí Přemysla Otakara. Děti se můžou vydat na Lesánkovu cyklotrasu, jsou tu pro ně připraveny hry a soutěže a malá odměna. Od 10 do 15 hodin se pak veřejnosti otevřou památky a výstavy zdarma, jsou přichystány komentované prohlídky radniční věže, muzea, knihovny, budovy radnice a informačního středisku CHKO Litovelské Pomoraví. Od 15:45 do 16:30 hodin se uskuteční jízda historického kočáru se čtyřspřežím v doprovodu jízdní hlídky se zastávkou na náměstí. Od 9 do 17 hodin můžete navštívit zajímavé výstavy v Infocentru Litovel, ve výstavní síň Městského klubu a v Muzeu Litovel. Před Litovelskou kavárnou bude přichystaná výtvarná dílna pro děti i dospělé. Nebo se můžete vydat na pěší vycházku po Litovli a okolí, každý účastník dostane účastnický list.

Bludov

Poslední červnová sobota v Bludově už několik let patří turnaji trojic v plážovém volejbale. Letos se uskuteční už podesáté, a to v sobotu 26. června. Turnaj je již do posledního místečka obsazen, můžete ale přijít fandit. Úvodní zápas začíná v 9 hodin v areálu koupaliště ve Vlčím dolu.Od 18 hodin na stejném místě zahraje kapela The Reason, která slaví 15 let na scéně.

Velké Losiny

Obec Velké Losiny na Šumpersku slaví narozeniny. Velkolepá oslava začíná již v pátek 25. června v 16 hodin před kostelem svatého Jana Křtitele. V 17 hodin začíná slavnostní mše svatá, od 20:30 hodin do 2 hodin do rána je připraven hudební program v areálu víceúčelového hřiště. Oslavy budou pokračovat až do neděle 27. června, kdy je ukončí promenádní koncert na náměstíčku. Kompletní program najdete ZDE.

Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku zahájí v sobotu 26. června ve 14 hodin v Hudebním altánu lázeňskou sezónu. Začne se žehnáním pramenů a bude následovat koncert světoznámého Dechového orchestru mladých ZUŠ Jeseník s dirigenty T. Uhlířem a M. Domesem, s mažoretkami SZUŠ taneční Jeseník

Bílá Voda

V Bílé vodě na Jesenicku se v neděli 27. června v 19 hodin v kostele Navštívení Panny Marie uskuteční poslední koncert festivalu duchovní hudby. Na hornu tentokrát zahraje Radek Baborák.