V létě Kroměřížanům opět popřeje dobrou noc ponocný

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Do historického centra Kroměříže se během letních večerů vrátí ponocný. Kostýmovaná dvojice trumpetistů vždy v pátek a v sobotu fanfárami symbolicky ohlásí hodinu nočního klidu. Zaniklé povolání si místní i turisté mohou připomenout už od 2. července.

Vystoupení ponocných u lidí získalo nesmírný ohlas. Radnice se proto s muzikanty domluvila na pokračování. „Vnímání času v dnešní době je hodně odosobněné, jako by nám plynutím času jen něco ubývalo. Čas je ale možné vnímat jako dar, jako příležitost k dobrému. Řekové nazývali takto vnímaný čas jako kairos – čas příhodný. Vystoupení ponocných je zpestřením turistické sezony ve městě a s ohledem na to, že se jedná o ostřílené hudebníky, tak bude určitě i kulturním zážitkem,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dvojici hudebníků v kostýmech bude opět doprovázet ozbrojený strážce dobové arcibiskupské gardy, která ke Kroměříži neodmyslitelně patří. „Velmi příjemně nás překvapily reakce diváků. Nepočítali jsme s tím, že se vytvoří špacír, který s námi obejde náměstí a baví se s námi. Někteří lidé dokonce chodili pokaždé, vznikl takový fanklub. Máme z toho radost, osobní reakce lidí jsou nejvíc,“ popsal jeden z hudebníků Karel Pevný.

Svou pravidelnou páteční a sobotní obchůzku skupina zahájí přibližně ve 21.40 fanfárou na balkonu radnice a odtud se vydá na prohlídku Velkého náměstí. „Přibližně po dvaceti minutách se vrátí zpět k radnici a těsně před desátou hodinou večerní se rozloučí skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ dodala Petra Svačinová z kroměřížské radnice.

Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané události. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o jednoduchou požární stráž.