Virtuální nápadník vylákal z důvěřivé ženy přes 800 tisíc korun!

MOHELNICKO –Osamělá žena přijme žádost o přátelství od zahraničního „nápadníka“ na sociálních sítích. Po nějaké době dopisování se na ni povedený přítel pod různými záminkami obrátí se žádostí o finanční pomoc a připraví tak ženu o nemalé finanční prostředky. Podvody tohoto typu se v poslední době stávají až příliš často.

Mohelničtí policisté přijali v to dnech oznámení o podvodném jednání tohoto typu. Obrátila se na ně 41letá žena, z níž podvodník během dvouměsíčního dopisování vylákal v přepočtu přes 800 tisíc korun. Prozatím neznámý „přítel“, vydávající se za stavebního inženýra, požádal ženu o přátelství prostřednictvím Facebooku. Po poměrně krátké komunikaci a výměně líbivých slůvek si žena k podvodníkovi vybudovala citový vztah. A přesně tohoto momentu využil dotyčný k tomu, aby svou lásku připravil o úspory. Poškozené napsal, že potřebuje pomoc v podobě půjčky na nákup stavebního materiálu v Turecku, aby mohl pokračovat v projektu realizovaném ve Velké Británii. Přitom ženě sliboval, že peníze vrátí, hned jak bude dokončena polovina stavby a neustále ji ujišťoval, že nemusí mít strach a může mu plně důvěřovat. Brzy však vyvstaly další údajné komplikace ve výstavbě a muž si řekl o další finanční výpomoc. „I v tomto případě žena jeho prosbám vyhověla a na účet vedený v zahraničí postupně přeposlala částku přes 800 tisíc korun. Půjčených peněz se do současné doby nedočkala,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

 Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Policie opakovaně nabízí rady, abyste se nestali obětí seznamovacího podvodu.

∙       dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu

∙       dávejte si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí

∙       protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky

∙       pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…

∙       vystupují jako rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu

∙       předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje

∙       své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců

∙       po určité době přichází se svými požadavky, a to formou finanční pomoci například na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání….

Hlavně je důležité si zapamatovat!

∙       neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky

∙       nesdílejte s nikým vaše intimní fotografie, mohou být později zneužity k vydírání