Na D1 probíhá dokončování nových nadchodů pro zvěř

Foto: Ředitelství silnic a dálnic ČR

KRAJ VYSOČINA – Dva nové nadchody pro zvěř vzniknou v modernizovaných částech dálnice D1. Krátce před dokončením je jeden v úseku Humpolec – Větrný Jeníkov, druhý roste v úseku Velký Beranov – Měřín. Zvířata tak budou moci bezpečně přecházet dálnici, což řidiče ochrání od případných kolizí.

V České republice je na dálnicích a silnicích I. tříd aktuálně 24 nadchodů, tzv. ekoduktů. Kromě dvou budovaných na Vysočině se v rámci modernizace D1 staví ještě další dva. Ty překlenou dálnici v úseku Devět křížů – Ostrovačice. Všechny nově budované ekodukty jsou již šířkově dimenzovány na případné 3+3 jízdní pruhy.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ekodukty se nestaví nahodile, ale jsou výsledkem spolupráce projektantů a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která monitoruje migrační trasy zvěře na základě migračních studií. Projekčně je pak ekodukt navržen v souladu s veškerými evropskými doporučeními, aby se ho zvěř, která se na dané trase pohybuje, nebála využívat a přechod přes rychlostní komunikaci byl pro ni maximálně bezpečný. Každý z ekoduktů je unikát a maximálně se přizpůsobuje podmínkám v místě jeho výstavby.

Prvním z přechodů, který bude v rámci modernizace D1 hotov, je ten u Humpolce. Tvoří ho 145 kusů prefabrikovaných dílů, jejichž sestavení v obou jízdních pásech trvalo celkem 11 dní. Svojí délkou 100 metrů ekodukt současně patří k těm nejdelším mezi Prahou a Brnem, svou cenou, cca 72 milionů korun, zároveň k těm nejdražším.

V současné době probíhá zasypávání nadchodu 30 tisíci kubíky zeminy na úroveň okolního terénu. Po zásypu budou dokončeny terénní úpravy, oplocení a po obou stranách rovněž protioslnivé stěny z dřevěné kulatiny. Instalované fotopasti budou následně ověřovat využívání této stavby zvěří a jejími jednotlivými druhy.