V Rožnově rezignoval místostarosta a radní. Nechtějí, aby byl Radim Holiš nadále starostou

Foto: město Rožnov pod Radhoštěm

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Místostarosta Jan Kučera oznámil na úterním zasedání zastupitelstva svou rezignaci na post ve vedení Rožnova pod Radhoštěm. Spolu s ním rezignoval na pozici radního i Martin Drápal. Důvodem je především setrvání Radima Holiše ve funkci starosty města i hejtmana Zlínského kraje.

Oba členové rady města ve své funkci skončí ke 14. září. Jan Kučera zůstane nadále zastupitelem. Místostarostovi a jeho spolustraníkovi z Nezávislých Rožnováků se nelíbí spolupráce v rámci současné koalice. „Situace vznikla po krajských volbách, kdy se Radim Holiš stal hejtmanem Zlínského kraje. Požádali jsme kolegy z hnutí ANO o rychlé vyřešení situace a výměnu na pozici rožnovského starosty, na kterou měli z výsledku voleb nárok. Cílem bylo mít fungujícího starostu na plný úvazek. Hnutí ANO nepostavilo nového kandidáta a požádalo nás o variantu setrvání stávajícího starosty Radima Holiše na částečný úvazek a ustavení třetího místostarosty z hnutí ANO. Ač se toto nastavení jevilo od počátku jako krkolomné a potencionálně nefunkční, byli jsme ochotni jej vyzkoušet. To jsme také v únoru tohoto roku na zastupitelstvu města deklarovali,“ oznámil Jan Kučera.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle místostarosty se však ukázalo, že řídit Zlínský kraj a rožnovskou radnici zároveň nelze. „Trpí tím oba subjekty, zejména však město Rožnov pod Radhoštěm. Domníváme se, že veřejná pozice není privilegiem, ale náročným pracovním závazkem. Dnes jsme v situaci, kdy se nejvyšší vedení přepnulo do jakéhosi udržovacího módu do voleb. Zbývá však ještě téměř rok a půl. Podle našeho názoru tato situace zásadně neprospívá dalšímu rozvoji našeho města. To je pro nás jako Nezávislé Rožnováky nepřijatelné. Nejsme pro převraty ve formě odvolávání starosty. Respektujeme, že ANO vyhrálo volby v roce 2018 a má právo vést Rožnov. Jediným čestným krokem pro nás je odstoupení z pozic místostarosty, radního a z koalice. Tímto krokem rozvazujeme vítězi voleb ruce do dalších jednání při hledání partnera, který tento stav bude akceptovat,“ vysvětlil místostarosta.

Dohodu jsme splnili, tvrdí Holiš

Místostarostka Kristýna Kosová kolegům poděkovala za šestiletou spolupráci. „Vedli jsme diskuze nad mnohými projekty, které ve výsledku byly mnohem lepší, než bylo původně plánováno, a to i díky názorovým střetům, ke kterým občas docházelo. Nezávislí Rožnováci oprávněně upozornili na nedostatečné, chybějící kapacity a občasné problémy a já budu trvat na doplnění funkčního týmu. V opačném případě bychom připravili gesční agendu k předání, hledání řešení jsme ale schopni věnovat nadcházející měsíc,“ řekla Kosová.

K aktuální situaci se vyjádřil také starosta města Radim Holiš. „To, co jsme v dohodě z února NR-STAN slíbili, jsme plnili. Dokonce nám to bylo několikrát potvrzeno. Odchod z koalice jimi ohlášený včera na zastupitelstvu, chápeme jako reakci na nepřistoupení na jejich požadavek na pozici starosty pro stávajícího místostarostu Jana Kučeru. Zda tento krok opravdu hájí skutečné zájmy občanů, nemám právo hodnotit. Ale tak to v politice dnes bohužel chodí. Hnutí ANO v Rožnově se mnou se s tím vyrovná a práci, kterou lidem v Rožnově slíbilo, dodělá. Řešení najdeme. Dobře to dopadne,“ věří Radim Holiš.