Zbytečná rozhledna na třetí nejvyšší hoře Moravy. Česká ministerstva provedla kontrolu stavby

Foto tisková zpráva MŽP

STAROMĚSTSKO – Pět ekologických organizací vyzvalo dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, aby zastavili financování výstavby rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku v CHKO Jeseníky. Podle nich se při stavbě porušují podmínky stavebního povolení a smlouvy o udělení dotace, což má z následek vážné poškozování výjimečné přírody na vrcholu hory.

Na základě tohoto podnětu provedlo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) společně s polskými partnery v úterý 22. června kontrolu projektu výstavby vyhlídkové věže na vrcholu Králického Sněžníku. „Polští partneři dnes velmi detailně seznámili českou stranu i přítomnou veřejnost s projektovou dokumentací a aktuální situací výstavby na Králickém Sněžníku. Mimo stavby samotné rozhledny dochází z iniciativy Polska k rekonstrukci přístupové stezky, která by podle polské strany měla usměrnit pohyb turistů, kteří se dnes pohybují po daleko větším prostoru chráněné krajiny,“ uvedl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů MMR Zdeněk Semorád. MŽP přitom kritizuje polskou stranu, že se při realizaci projektu opírá o 8 let staré hodnocení vlivů na soustavu Natura 2000. Výsledky provedené kontroly budou vhodnoceny.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Obě strany se dohodly, že dojde ke zřízení mezistátní komise, která bude dohlížet na realizaci projektu, jeho šetrnosti k životnímu prostředí a na intenzitu cestovního ruchu.  Polskou stranou bylo přislíbeno, že vypracuje metodiku monitoringu a regulace turistů, přičemž MMR jako zástupce českých orgánů do skupiny navrhne zástupce za Českou republiku. Také Ministerstvo životního prostředí výstavbu údajně důsledně sleduje.

Ekologičtí aktivisté chtějí stavbu zastavit

Podle ekologických aktivistů se při stavbě porušují podmínky stavebního povolení a smlouvy o udělení dotace, což má z následek vážné poškozování výjimečné přírody na vrcholu hory. Opakovaně našli na vrcholu stopy těžší techniky, materiál by přitom měl být přepravován s využitím helikoptéry. “Pokaždé najdeme erozní rýhy, vyjeté koleje, pásy, bagry, stále tam někdo jezdí čtyřkolkou. Vrtulník zřejmě ani nepoužívají Je to opravdu hrubé porušení vydaného povolení i smlouvy o udělení dotace,” uvedl předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Podle fotodokumentace ekologů jezdí těžká technika po zelené turistické stezce z Chaty Pod Sněžníkem podél hranice na polské straně hory.

Cílem česko-polského projektu je obnova vyhlídkové věže postavené na konci 19. století, která byla z politických důvodů v roce 1973 odstřelena. Na výstavbu rozhledny poskytlo část peněz i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady ve výši zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů. Investorem je polská obec Stronie Śląskie. Ekologové považují stavbu nové rozhledny za zbytečnou, jelikož vrchol je přirozeně bezlesý a poskytuje vynikající výhledy.