Bouřky udeřily na Zlínský kraj. Vítr strhával střechy a lámal stromy

Foto: HZS Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ – Silné bouřky se během noci prohnaly regionem. Spoušť za sebou zanechaly hlavně na Luhačovicku a Uherskobrodsku. Bez elektřiny bylo asi 16 tisíc odběratelů.

Do pátečního dopoledne hasiči evidují kolem tří stovek událostí a další přibývají. Nejméně museli zasahovat na Kroměřížsku. „Především se jedná o technickou pomoc při odstraňování popadaných stromů na komunikace,“ nastínila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

S vážnějšími následky se museli potýkat lidé v Uherském Brodě a Luhačovicích, kde se uvolnily střechy na domech a garážích. „V Luhačovicích také došlo následkem silného větru k uvolnění střechy budovy internátu. Hasiči k převozu poskytli autobus, kterým studenty přepravili do náhradního ubytování,“ sdělila Javoříková.

Kraj organizuje pomoc Břeclavsku a Hodonínsku

Ačkoliv za sebou bouře zanechaly značné škody, oproti zpustošeným obcím v Jihomoravském kraji jsou téměř bezvýznamné. Zlínský kraj proto chystá pomoc těžce zasaženým sousedům. „Ze Zlínského kraje zamířily 4 výjezdové záchranné týmy krajské záchranky do postižené oblasti na Jižní Moravě. Hodně sil a držíme palce. Jsme připraveni pomoci,“ vzkázal hejtman Radim Holiš.

Sbírku na pomoc lidem na Břeclavsku a Hodonínsku už nyní vyhlásila Diecézní charita Brno. Lidé mohou zaslat libovolnou částku na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Přispět lze i formou DMS zaslanou na číslo 87777 ve tvaru: DMS DCHB 30, 60, 90.

Pomoc jsou už připraveny poskytnout některé obce ve Zlínském kraji. Jednou z nich je i Vsetín. „Chtěl bych vyjádřit lítost nad obrovskou tragédií, která postihla jižní Moravu. Vsetínští dobrovolní hasiči jsou připraveni v případě potřeby pomoct zasaženým oblastem. Občané Vsetína, kteří chtějí postiženým touto přírodní katastrofou poskytnout pomoc, nechť se obrátí na krizovou linku Jihomoravského kraje, kde je koordinována dle jejich aktuálních potřeb,“ uvedl starosta Jiří Růžička.

Podporu už organizují i Otrokovice. „Ihned na pondělní odpoledne 28. června svoláváme mimořádné zasedání Zastupitelstva města Otrokovice, kde budeme navrhovat finanční částku, kterou chceme podpořit lidi, které tato katastrofa postihla. Pevně věřím, že se zastupitelé shodnou na pomoci lidem, kteří budou potřebovat finanční prostředky, aby se mohli s tragédií lépe vyrovnat, a co nejdříve vrátit do svých domovů,“ věří starostka Hana Večerková.

Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje