Češi jsou úžasně solidární, podívejte se!

foto: twitter, Martin Sekanina

ČESKO –  Neštěstí v podobě ničivého tornáda, které postihlo Jižní Moravu a zanechalo po sobě dílo zkázy, zmobilizovalo solidaritu zbytku republiky. Lidé nabízejí pomoc finanční, ale rádi i přiloží ruce k dílu. Nabízí tak služby všeho druhu.

„Myslím na lidi v postiženým obcích u nás na Moravě. Prožili jsme povodně 1997 i další a umím si představit, jak jsou podobné situace náročné. Jsem v kontaktu s Janem Grolichem  a jsem připraven pomoci nejen finančně, ale i prakticky při odklízení škod. Pokud budete vědět o někom, kdo by potřeboval v příštích dnech pomoci, jsem připraven osobně a s mnoha dalšími dobrovolníky přijet a pomoci. Mohu vzít i traktor s čelním nakladačem, traktor s návěsem pro odvoz suti a pomoci několik dnů i touto formou. Klidně pište, či volejte na můj mobil 603 755 240, pokud o někom, kdo bude potřebovat, víte,“ sdělil na sociálních sítí poslanec Marian Jurečka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Společnost RegioJet zase vypravuje speciální autobusy z Prahy, Brna a Osravy, do kterých můžete donést věci pro postižené obce jižní Moravy. „Balíme pro ně jídla z vlaků a další věci, které teď obyvatelé nutně potřebují. Pokud máte něco, co byste rádi poslali, můžete nám to donést k autobusům. Deky, oblečení, pasty, mýdla a jiné,“ vyzývá tiskový mluvčí dopravce.

Kamion s pomocí zorganizovala i společnost Fiedler Transport, která vypraví kamion s nápisem „Pomoc Moravě“. Kamion vyjíždí v sobotu ráno z Ústí nad Labem, přes Prahu a Brno, aby lidem v krizovém štábu na Hodonínsku předal darované věci od lidí.

Radek Klimeš z Brna pak nabízí dvakrát denně 500-1000 jídel z brněnských restaurací, které je schopný na místo neštěstí doručit pomocí vlastních kurýrů, a to vše zdarma.

Lidé jsou k sobě natolik solidární, že si nabízejí volné ubytování. Jana Konečná nabízí ubytování pro 11 lidí ve Tvrdonicích (tel. 792227285), v nabídce je i podkrovní byt v Bzenci (773990312). Volný je i  rekreační dům v Kyjově (730 414 242).

Pomocnou ruku s ubytováním nabídl i brněnský OREA Congress hotel. „Jsme šokováni devastací, kterou tornádo způsobilo. Nabízíme své kapacity hotelu lidem, kteří byli zasaženi v regionu a potřebují ubytování v těchto těžkých chvílích. Volejte na tel. +420543141111“