KORONAVIRUS: Nárůst nákazy ve středu byl statistický omyl. Přesto ministerstvo zpřísňuje podmínky cestování

Zdroj: Pixabay

Česko – Ačkoliv včerejší statistiky naznačovaly, že poprvé od postupného ústupu pandemie počty nově nakažených v předchozím dni stouply, dnes se ukázalo, že se jednalo o chybu dat. Nových případů koronaviru tak ve středu nepřibylo 161 ale 109, takže sestupný trend pokračuje. Mírně kleslo také reprodukční číslo R, a to na hodnotu 0,77. Přesto ministerstvo zdravotnictví – a to vzhledem k potenciálnímu riziku šíření koronavirové mutace delta – zpřísnilo příjezdové podmínky do ČR.

Aktuální koronavirová bilance je v Česku poměrně příznivá. Za včerejšek přibylo jen 99 nově nakažených, což je cca o třetinu méně než před týdnem, ve středu to bylo jen o 10 více. Sedmidenní celostátní incidence se pak pohybuje kolem čísla 7 (tj. na každých 100 000 obyvatel připadá cca 7 případů nákazy).  Nejlepší situace z celé republiky je aktuálně v Královéhradeckém kraji, kde incidence dokonce klesla pod 1, naopak nejhůře si vede Praha, kde hodnota dosahuje téměř k číslu 16. Ruku v ruce s klesajícím výskytem nemoci se snižují také počty provedených testů, ty navíc ukazují méně než desetinu pozitivních výsledků z celého realizovaného objemu. S covidem-19 je hospitalizováno pouze 76 osob (z nich je 12 ve vážném stavu).

Cestování do Česka

Ministerstvo zdravotnictví se právě vzhledem ke snaze bránit nekontrolovatelnému šíření mutace delta rozhodlo, že zpřísní cestovatelské podmínky. „Blíží se prázdniny a výrazně roste cestovatelská aktivita. Současně s tím se významně zvyšuje riziko zanesení mutací do ČR. Po poradě s Centrálním řídícím týmem a paní hlavní hygieničkou jsme se proto rozhodli od 1. 7. zpřísnit opatření na hranicích při návratu z červených zemí,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Při cestách z červených zemí do ČR tak již nebude možné podstoupit hned po návratu PCR test. Nutností bude minimálně pětidenní samoizolace a test nejdříve 5. a nejpozději 14. den (výjimku budou mít ti, kteří jsou očkovaní, a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19). Jedná se tedy o totožný režim, který již platí pro návrat ze zemí tmavě červených.