Kýlu nebo rozestupy břišních svalů operují v Třebíči nově téměř bez jizev

Foto: Nemocnice Třebíč

TŘEBÍČ – Unikátní operaci břišní kýly a rozestoupení břišních svalů provedli tento týden třebíčští lékaři. Výsledkem operace, která se ve světě provádí teprve pátým rokem, je nepatrná jizva, kratší hospitalizace a rychlé doléčení.

Speciální operace EP Rives-Stoppa proběhla v třebíčské nemocnici ve čtvrtek 24. června dopoledne pod taktovkou primáře chirurgie Jana Cagaše a doktora Jiřího Jeřábka. Operace se formou workshopu přímo na sále zúčastnilo dalších devět lékařů, kteří se tímto novou operační metodu učili. Účast na operaci metodou eTEP Rives-Stoppa ocenili například páni primáři chirurgie Nemocnice Kroměříž a Vojenské nemocnice Brno, dorazili i lékaři z Nemocnice Havlíčkův Brod, Litomyšl, Havířov a Hranice.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Unikátní metoda se celosvětově provádí teprve od roku 2016. Nemocnice Třebíč je v současnosti jedno z mála středoevropských pracovišť, které ji používá. „Výhodou je miniinvazivní přístup, tedy z několika malých zhruba jeden centimetr velkých vstupů jsme schopni reparovat kýlní defekty či diastázu a implantujeme rozsáhlou síťku bez nutnosti dlouhého dvaceticentimetrového řezu ve střední čáře, který je nutný při standardní otevřené operaci,“ vysvětluje výhody metody primář Cagaš.

Pacientů s břišní kýlou i žen s poporodním rozestupem přímých břišních svalů se na Nemocnici Třebíč obrací velmi mnoho. „Jako žena velmi oceňuji, že naši chirurgové provádí tento typ operací s minimální jizvou, kratší dobou hospitalizace i pooperačního léčení,“ oceňuje novou operační metodu ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.