Na Břeclavsko a Hodonínsko zpustošené tornádem a bouřkami míří pomoc také z měst v Olomouckém kraji

OLOMOUC – Lidé z celé republiky se spojují a posílají všemožnou pomoc do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se prohnalo ničivé tornádo a nechalo za sebou obrovské škody. Svým dílem chtějí přispět i města v Olomouckém kraji, některá z nich nabídla svou pomoc velice rychle.

Rada města Olomouce dnes dopoledne schválila uvolnění částky půl milionu korun, kterou město pošle na pomoc zasaženým obcím. „Kromě finanční pomoci nabízíme jižní Moravě také materiální pomoc na řešení krizových situací a mimořádných událostí. Současně jsou na vyžádání Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje připraveny jednotky sborů dobrovolných hasičů města Olomouce k pomoci při likvidaci následků živelné pohromy přímo v zasažených oblastech,“ popisuje olomoucký primátor Mirek Žbánek, na čem se radní dohodli. „V případě potřeby jsme připraveni částku navýšit,“ dodává. Pomoc do zasažených oblastí poputuje prostřednictvím Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, kteří se postarají o to, aby se pomoc dostala na potřebná místa.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Je mi osobně nesmírně líto, jak obrovská katastrofa postihla jižní Moravu. Jako primátor mohu jednoznačně prohlásit, že na nejbližším jednání orgánů města budu navrhovat i finanční pomoc města Prostějova zasaženým obcím. Uvažuji také o svolání mimořádného zasedání Zastupitelstva města Prostějova. Prostřednictvím HZS Olomouckého kraje jsme nabídli pomoc krizovému štábu Jihomoravského kraje. Po jeho jednání budeme informovat také občany města Prostějova, jakou materiální pomoc by sami mohli postiženým obcím poskytnout,“ uvedl prostějovský primátor František Jura.

Šumperský starosta Tomáš Spurný dnes vyzve zastupitele, aby vyslovili svůj souhlas s darem pro nejvíce postižené obce včerejším tornádem. Pokud návrh starosty odsouhlasí, poputuje na konto z těchto postižených obcí Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky dar ve výši 50 tisíc korun, tedy celkem 200 tisíc korun. „Peníze budou zaslány obratem, protože rychlá pomoc je ta nejúčinnější,“ uvedl Tomáš Spurný s tím, že hlasování bude probíhat do pondělí 28. června do 12.00 hodin.

420 milionů korun uvolní na pomoc postiženým obcím Ministerstvo pro místní rozvoj, další prostředky pošlou jednotlivé kraje, miliony se shromažďují na kontech různých nadací. Babiš požádal o pomoc EU ze společného fondu solidarity. Pokud chcete pomoci i vy osobně, sledujte web Jihomoravského kraje, kde najdete potřebné informace.