Seznamte se s prací archeologů na výstavě

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Víte, že stavba dálnice na jihu Čech přinesla i zajímavé archeologické nálezy? Seznámit se nejen s nimi, ale i s metodikou práce rakouských i jihočeských archeologů můžete na výstavě Co přinesla dálnice. A děti vezměte s sebou, protože si určitě rády vyzkouší práci archeologa.

Hlavním cílem výstavy je prezentace archeologických výzkumů a jejich výsledků na rakouské a české straně hranice. „Nový výstavní projekt přibližuje výsledky mnohaletých archeologických výzkumů v trase dálnice D3 na Táborsku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku a v trase navazující dálnice S10 v oblasti Mühlviertelu v Horním Rakousku,“ láká archeolog Jihočeského muzea a jeden z autorů výstavy Ondřej Chvojka. Čeká vás výběr nálezů z nejvýznamnějších zkoumaných lokalit, jakými jsou např. mohylová pohřebiště v Plavu či Unterweitersdorfu, pravěká a raně středověká sídliště u Smolína, Žíšova, Horusic, Borku i Starých Hodějovic. Expozice nezapomíná ani na tzv. Eliášovu štolu u Úsilného, jejíž ražení trvalo s přestávkami téměř dvě stě let, či památky po koněspřežní dráze na obou stranách hranice.

Na výstavě Co přinesla dálnice, kterou můžete v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích navštívit až do 7. listopadu, nepřijdou zkrátka ani malí návštěvníci. Aktivně si mohou vyzkoušet práci archeologa při výzkumu, nebo složit 3D nádobu z keramických střepů.