Kdo má správně vystavit pracovní neschopnost – váš praktický lékař, nebo lékař odborný?

Ilustrační foto

Když vás přepadne silná viróza nebo angína, je to v podstatě jasné. Zajdete za svým praktickým lékařem a ten vám, pokud vás shledá práce neschopným, vypíše nemocenskou. Jenže co když onemocníte s něčím, co bude vyžadovat odborného lékaře, třeba s kolenem, gynekologickými nebo psychickými problémy? Půjdete za specialistou a ten vás pošle s doporučením na vystavení pracovní neschopnosti k praktikovi, nebo vás na nemocenskou odešle přímo specialista? Někdy se pacienti dožadují první možnosti. Nechtějí totiž aby z neschopenky jejich zaměstnavatel poznal, že se léčí u psychiatra, gynekologa nebo že se potýkají s onkologickými problémy. Jindy odborný lékař sám pacienta vyloženě pošle za praktikem s tím, že vypsat neschopenku musí on. Jak tedy zbytečně „nepoletovat“ mezi lékaři kvůli nemocenské?

Záleží, kdo nemoc zjistí

Problém řeší zákon o nemocenském pojištění. Podle něj neschopenku vystaví ten lékař, který vyšetřením zjistí, že dotyčný pacient není schopen z důvodu nemoci nebo úrazu vykonávat svou pracovní činnost. Takže pokud gynekolog při kontrole zjistí, že se vaše těhotenství nevyvíjí ideálně, a proto vám doporučí pracovní neschopnost, pak vám ji také on musí vypsat. Nemůže vás poslat za vaším praktikem s tím, aby vám neschopenku vystavil on. Obdoba platí i pro psychiatra, u kterého se léčíte. Pokud k němu přijdete s tím, že díky depresím již nejste téměř schopni fungovat a on se s vaším názorem ztotožní, pak vám opět musí neschopenku vystavit on. Vy se nemůžete domáhat toho, že byste byli raději, kdyby vám nemocenskou vystavil praktik, protože nechcete, aby se v práci vědělo, že se léčíte u psychiatra.

Když vás praktik odešle na vyšetření

Může však nastat i jiná situace. Vy přijdete za praktikem s tím, že je vám zle, např. máte silné bolesti břicha a v podbřišku, zvýšené teploty. Praktikovi je zřejmé, že do práce v tomto stavu nemůžete, avšak v danou chvíli neví přesně, co vám je. Má podezření na slepé střevo. K určení přesné diagnózy a zvolení vhodné léčby je však zapotřebí specializovaného vyšetření. Jste tedy odesláni na interní vyšetření. Internista, ať už ve své ambulanci nebo v nemocnici vás vyšetří. Podezření na slepák se nepotvrdí, ale zjistí se jiný problém související s vaším zažívacím ústrojím. Obdržíte lékařskou zprávu s diagnózou, případně doporučením další léčby, kterou předáte svému praktikovi. Ten povede i nadále vaši léčbu. V tomto případě vám má správně neschopenku vystavit váš praktik, protože je lékařem, který vaši pracovní neschopnost zjistil jako první.

(Obecným předpokladem je, že specializované vyšetření nemělo vliv na vaši pracovní neschopnost, tj. odborník neřekl: „Jste zdráv, hurá do práce.“)

Kdo vede vaši neschopenku

Vaši pracovní neschopnost povede i nadále stejný ošetřující lékař, který ji vystavil, za předpokladu že vás bude i nadále vyšetřovat a léčit z důvodu, pro který vám neschopenku vystavil. Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost mimo svou lékařskou odbornost.

Jak je to se záchrankou a pohotovostí

Z povinnosti vystavit neschopenku zákon stanoví výjimku, a to pro lékaře v rámci zdravotnické záchranné služby a lékařské pohotovostní služby.

Zdroj: MZČR, Zákon č. 187/2006 Sb.