KORONAVIRUS: Respirátory lze již venku odložit, vláda také schválila plán testování žáků od 1. září

Zdroj: Pixnio

Česko – Dnešní jednání vlády se sice ve významné části soustředilo na pomoc obyvatelům tornádem zasažených obcí na jižní Moravě, přesto se kabinet zabýval i koronavirovými opatřeními. Vláda rozhodla o zrušení povinnosti nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách, o systému testování školáků při začátku školního roku a dalších preventivních opatřeních, která mají zabránit šíření (indické) mutace delta. Ta již byla prokázána u cca stovky na koronavirus pozitivních vzorků v Česku.

„Respirátory v parcích již nemají smysl,“ uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch v souvislosti se zrušením povinnosti nosit venku ochranu dýchacích cest (ta tak bude povinná jen na hromadných venkovních akcích). V souvislosti s šířením nakažlivější mutace delta pak doplnil, že právě s ohledem na prevenci budou respirátory i nadále povinné v interiérech. „Mutace delta mě samozřejmě znepokojuje, proto jsem nenavrhnul tu původní změnu přechodu z respirátorů na roušky. Jasně jsme se shodli na tom, že ve vnitřních prostorech respirátory zůstanou, a to na dobu neurčitou,“ upřesnil. Dobou neurčitou je pak dle jeho slov zatím míněno září. „Ponaučili jsme se ze zkušeností z loňského roku, nebylo šťastné, že povinnost ochrany dýchacích cest byla zrušena,“ doplnil s tím, že jeho resort také vnímá situaci v zahraničí. A jelikož Česko není žádný ostrůvek mimo Evropu a situace se zhoršuje v řadě zemí včetně Británie či Portugalsku, je tu také riziko importu viru do Česka ze zahraničí.

Opatření proti šíření mutace delta

I vzhledem k výše řečenému vláda také schválila nové opatření – kdy všechny prokázané pozitivní vzorky musí být počínaje července vyšetřeny diskriminačními PCR tedy na přítomnost mutací, aby bylo jasné, které z nich – a také kde – se v Česku vyskytují. Také příjezdová politika se v této souvislosti zpřísní – a byla zavedena přísnější pravidla pro všechny, kteří se budou vracet ze zemí označených červeně a tmavě červeně.

Koronavirová mutace delta se již Českem šíří a zatím byla potvrzena u cca stovky pozitivních vzorků. Jak ale ministr zdravotnictví vysvětlil, ačkoliv tato nová mutace se šíří rychleji, dle dostupných dat ze zemí, kde již převládla, je patrné, že nemá dopady na zvyšování úmrtnosti. Vir zároveň zasahuje nejčastěji mladší skupiny lidí, a to i proto, že právě mladší generace ještě nebyly plně naočkovány. „Mladší generace mají nezřídka jen první dávku vakcíny, která tolik nechrání. Proto je důležitá alespoň 70% proočkovat oběma dávkami,“ upřesnil Vojtěch s tím, že aktuálně přidělování termínů k očkování významně zrychlilo a cílem ministerstva je co nejrychleji – ideálně do poloviny července – zkrátit také dobu mezi podáním první a druhé dávky vakcíny Pfizer, a to na původních 21 dní. „Považuji za klíčové, abychom těm, kteří mají 1. dávku, umožnili dokončit očkování co nejrychleji, jelikož ochranou proti variantě delta je právě podání obou dávek,“ dodal Vojtěch.

Testování ve školách a na pracovištích

Jelikož letní sezona poskytuje řadu příležitostí nákazy, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s resortem školství o testovacím režimu na počátku nového školního roku. „S ministrem školství jsme se shodli, že od září bude ve školách probíhat testování žáků a studentů ve třech vlnách, a to u všech, vyjma prvňáčků, od 1. 9.,“ uvedl Vojtěch. Žáci prvních tříd budou testováni až o den později, další testování pak probděme 5. a 9. září. Testování bude realizováno pomocí antigenních testů s 80% citlivostí a nebudou jej muset podstupovat žáci/studenti, kteří již byli naočkováni. Školy ale budou moci využít i již zakoupené PCR testy. Testovací pravidla by pak měla být zavedena také na pracovištích – dle výsledků (klíčové bude nepřekročit hranici 25 nakažených/100 tis. obyvatel) pak ministerstvo ve spolupráci s hygienou rozhodne buď o ukončení testování anebo o jeho prodloužení, příp. také o udržení či zavedení protiepidemických opatření.