OBRAZEM: Takhle dopadla Zoo Hodonín. Na místo vyrazila pomoc z Olomouce

OLOMOUC – Čtvrtek 24. června 2021. Toto datum si jižní Morava bohužel zapamatuje. Ničivé tornádo, které se prohnalo obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku, za sebou zanechalo zbědovaný pohled. Větrná smršť neušetřila ani Zoo Hodonín. Do ní se v pátek vypravili primátor města Olomouce Mirek Žbánek a ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

„Dá se říci, že téměř polovina zahrady je dnes změněna k nepoznání. Nejvíce byla zasažena oblast pokladen, kde zůstalo zhruba 10 % původního zalesnění. V areálu padaly stromy taktéž. Na voliéru, pavilon opic i v místech jiných. Vzduchem létaly části staveb, ohrady, poškozená je elektroinstalace. To, co nás postaví na nohy, jsou nové oplocenky, desky, fošny, spojovací materiál. Ploty v některých místech, dá se říci, vymizely. Náš přilehlý útulek už ve své podstatě neexistuje, psi přežili, přešli v dočasnou adopci. Všechna zvířata jsou naštěstí v pořádku. Čekají nás perné dny, plné odborné práce se stroji a technikou, která napomůže v likvidaci škod. Do odvolání zůstáváme uzavřeni. Za všechny podané ruce už teď děkujeme,” popisuje situaci ředitel Zoo Hodonín Martin Krug.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Hned v pátek do hodonínské zoo vyrazil omlomoucký primátor Mirek Žbánek spolu s ředitelem olomoucké zoo Radomírem Habáněm. Do Zoo Hodonín přivezli 6 elektrocentrál a současně s jejím ředitelem jednali o další materiální, technické i finanční podpoře. Rada města Olomouce pátek dopoledne schválila uvolnění částky půl milionu korun do tornádem postižených oblastí. Kromě finanční pomoci Olomouc nabízí Jižní Moravě také materiální pomoc na řešení krizových situací a mimořádných událostí. Současně jsou na vyžádání Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje připraveny jednotky dobrovolných hasičů z Olomouce k pomoci při likvidaci následků tornáda.

“Ve čtvrtek večer mi volal ředitel Zoo Hodonín, aby mě informoval o situaci v zahradě. Vybavil se mi 10. březen 2019, kdy olomouckou zoo navštívil nezvaný host v podobě vichřice Eberhard a změnil nám naše kroky vlastně přes noc,“ zavzpomínal na pohromu ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň. „Nás tehdy na holičkách nenechal náš zřizovatel město Olomouc. A na to se nezapomíná. I tentokrát jsme se tedy spojili s primátorem Mirkem Žbánkem a do rána bylo jasné, že jedeme hned,” doplnil Habáň.