Při víkendové kontrole Dalešické přehrady zaznamenali policisté pouze dva přestupky

Foto: Policie ČR

KRAJ VYSOČINA – Kontrolu majitelů a provozovatelů plavidel na Dalešické přehradě prováděli o víkendu hrotovičtí policisté. Závažné problémy nezjistili. Partner akce, Pivovar Rebel Havlíčkův Brod, poskytl v rámci akce nealkoholické pivo.

Preventivní kontrola proběhla v sobotu 26. června. Důvodem pro ni byly zkušenosti z minulých let, kdy zde v rekreační sezóně docházelo k velkému nárůstu přestupků. „Kontroly se zaměřily především na dodržování plavebního řádu, a to zejména ze strany vůdců malých plavidel a dalších osob, které se pohybují na člunech nebo skútrech po vodní hladině,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Policisté vyjeli na vodu krátce po třinácté hodině odpoledne a kontroly prováděli až do podvečerních hodin. Všechny orientační dechové zkoušky měly negativní výsledek, policisté tentokrát nezjistili ani žádné závažné přestupky. Jedním z důvodů může být i to, že se díky počasí na přehradě pohybovalo méně plavidel než obvykle. Dva zjištěné přestupky policisté vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení.

V rámci akce rozdávali policisté nealkoholické pivo Rebel. Foto: Policie ČR

V sezóně kontrolují policisté přehradu a okolí pravidelně

Hrotovičtí policisté kontrolují Dalešickou přehradu v letním období téměř denně. „Někteří provozovatelé motorových člunů a vodních skútrů se zde totiž v minulosti chovali velice nebezpečně a svou příliš rychlou a agresivní jízdou ohrožovali rekreanty na lodičkách, plavce, rybáře, ale i cestující na výletní lodi Horácko. V průběhu léta přijímají policisté také stížnosti od rekreantů, kteří se na ně obracejí s různými podněty, které je poté nutné prověřit,“ dodala Dana Čírtková.

Kromě vodní plochy sledují policisté i dodržování zákazu rozdělávání ohňů nebo stanování mimo vyhrazené prostory. Kontrolují ale i například parkování vozidel v blízkosti hráze. „Zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Tam se jiným způsobem nedostaneme a lidé na to velice často spoléhají. Občas zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese nebo na okraji lesa. Při řešení zjištěných přestupků postupujeme nekompromisně,“ doplnil hrotovický policista Vladimír Doležal.

Většinu zjištěných přestupků vyřeší policisté na místě blokovou pokutou. Pokud je ale přestupek oznámen Státní plavební správě, hrozí pokuta až do výše sto tisíc korun, v případě právnické osoby je pak ještě několikanásobně vyšší. Při opakovaném porušení předpisů hrozí provinilci i odebrání příslušného oprávnění k řízení plavidla. Na Dalešické přehradě budou policejní kontroly pokračovat po celou rekreační sezónu.