V Rapotíně na Šumpersku se otevřelo sklářské muzeum

ŠUMPERSKO –  Skleněné lustry a stínidla na lampy, sklářské nástroje i dobové fotografie můžete vidět v novém muzeu rapotínských skláren. Muzeum otevřelo ve čtvrtek 24. června a láká turisty na desítky exponátů.

V muzeu, které vzniklo díky obrovskému úsilí několika nadšenců, jsou k vidění nejrůznější výrobky z foukaného či ohýbaného skla, zájemci mohou prostřednictvím panelů sledovat příběh sklárny, jejich zakladatelů a pozdějších majitelů. Exponáty muzeum získalo hlavně ze soukromých sbírek bývalých zaměstnanců skláren. Základ expozice poskytl místní rodák František Kašík, který je jedním z hlavních iniciátorů založení muzea. “Ve sklárně se vyrábělo hlavně osvětlovací sklo, čili lustry. Jsou tady klasické bílé, opálové i malované. Zkrátka všechno, co se tady vyrábělo,” řekl Kašík ČTK.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Muzeum vypráví příběh rapotínských sklářů i samotné sklárny, která začala psát svou historii v roce 1829. Z malé sklářské hutě se postupně podařilo vybudovat moderní podnik, který šířil svůj věhlas po celém Rakousko-Uhersku. Své pobočky měla firma na Slovensku, v Německu, v New Yorku a v australském Melbourne. Po 2. světové válce se zde začalo jako první tvarovat ploché sklo. V 70. a 80. letech pracovalo v rapotínských sklárnách více než 800 zaměstnanců. V únoru 2009 však pece zcela vyhasly a posledních 130 zaměstnanců přišlo o práci. Kdysi světově proslulá firma po 180 letech ukončila výrobu.

Vybudování sklářské expozice stálo celkem 3,2 milionu korun, ministerstvo pro místní rozvoj na projekt poskytlo dotaci více než milion korun. Zbytek investice zaplatila obec. Muzeum nelze minout, stojí na hlavní tepně vedoucí Rapotínem v areálu bývalých skláren v Jesenické ulici. Otevřeno je od května do září vždy od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin a od října do dubna dle telefonické dohody (telefon 778 977 444).