Chcete si pořídit štěně? Pak pozor, na Moravě řádí překupníci psů

Ilustrační foto

ŠTERNBERSKO – Pravděpodobně stovky psů prodala skupina lidí ze Šternberka, která štěňata často bez povinného očkování a zákonného označení čipem už delší dobu nabízí na inzertních portálech. Štěňata jsou nemocná, někdy uhynou.

Na Šternbersku působí dobře organizovaná skupina, která na inzertních serverech nabízí štěňata s nejasným původem. „Jedná se o štěňata zcela nejasného původu a zdravotního stavu, u kterých hrozí vážné zdravotní komplikace, dokonce i jejich úmrtí. Před nákupem psů od lidí, kteří je tímto způsobem přeprodávají, důrazně varujeme,“ řekl ČTK ředitel Krajské veterinární správy Státní veterinární správy (SVS) pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal. Prodejem psů prostřednictvím inzertních webů se zabývala i policie, nakonec ale podle něj dospěla k názoru, že nebyl spáchán trestný čin.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

SVS eviduje desítky stížností od lidí z různých částí republiky, kteří si štěně nabízené v inzerátech na internetu pořídili a poté museli zaplatit nákladnou veterinární péči nebo jim pes doma kvůli nákaze či skrytým zdravotním problémům uhynul. Cena štěňat prodávaných tímto způsobem přitom může být i 10.000 až 15.000 korun. Další tisíce korun stojí případná léčba.

Úřady mají omezené možnosti, jak tomuto prodeji zamezit a prodejce štěňat potrestat. Lidé by proto psy inzerované tímto pochybným způsobem neměli kupovat. vatelů. Pokud si chce někdo psa koupit, tak přímo od chovatelů, kteří v inzerátech zájemcům nabízejí možnost si předem prohlédnout štěně i chov.