KORONAVIRUS: Kvůli epidemické situaci bude ve čtvrtek mimořádné jednat vláda, ministr Vojtěch chce další zpřísnění

Zdroj: WikiMedia Commons

Česko – I když počty těch, kteří se nakazili novým typem koronaviru, jsou setrvale nízké, v posledních dnech výskyt onemocnění začal mírně stoupat, zejména pak v hlavním městě. Na vině může být i indická mutace delta, která se již šíří Evropou. I proto by ve čtvrtek měla mimořádně zasednout vláda – a jednat se bude o možnostech zpřísnění protiepidemických opatření.

Včera bylo v Česku potvrzeno 157 nových případů nákazy koronavirem, což je sice číslo poměrně nízké, ovšem je to také cca o čtyři desítky více než v pondělí před týdnem. Mírně vzrostlo i incidenční číslo vyjadřující počet nakažených vzhledem ke 100 tisícům obyvatel (aktuálně je tedy na hodnotě 7) a také číslo reprodukční (to značí, kolik osob se nakazí od jednoho covid-pozitivního), jež se nyní pohybuje okolo jedné. Nejhorší situace je aktuálně v Praze, kde včera bylo prokázáno 59 nových nákaz (přitom Středočeský kraj, kde je hned po Praze nejvíce nově nakažených, hlásí nově pozitivních o polovinu méně, tj. 23), nejlepší výsledky pak vykazuje Olomoucký kraj, kde za včerejšek přibyli s covidem jen dva nakažení. I vzhledem k datům z Prahy však premiér Babiš upozornil, že epidemie rozhodně ještě neskončila. „Je třeba dál očkovat a chránit se před mutacemi,“ uvedl přímo.

Také hygienici před dalším možným negativním vývojem varují – přesto např. ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek shrnul, že situace v Praze prakticky kopíruje vývoj loňských prázdnin. Problémem hlavního města je dle jeho slov zejména vyšší mobilita lidí v Praze a fakt, že do metropole dojíždí řada pracovníků z jiných oblastí (což je ostatně problém, s nímž se potýkají i další hlavní města v Evropě). Dušek zároveň upozornil, že ačkoliv nákaza se aktuálně šíří především mezi mladšími ročníky (jedná se pak zejména o populaci, která za sebou ještě nemá kompletní očkování), rozhodně nelze tvrdit, že by problémem bylo otevření barů, kde se právě mladší lidé nezřídka shromažďují.

Vzhledem k výše řečenému premiér Babiš také oznámil, že vláda bude o epidemické situaci v Česku mimořádně jednat. „Ministr Vojtěch mě pořádal, abych svolal mimořádnou vládu na čtvrtek, kde budeme řešit některé země, kde covid je znovu velké téma. I my máme v Praze problém, kde ta incidence roste,“ uvedl. Pravdou přitom je, že již od 1. července by v platnost měly v rámci všech zemí Evropské unie vstoupit evropské covid pasy – a některé země již vzhledem k šíření mutace delta uvažují o tom, že jen prokázání se dokladem o dokončeném očkování nebude stačit.

Zpřísnění pro očkované pouze první dávkou

Česko přitom v některých případech zvýhodňovalo již ty, od jejichž očkování první dávkou vakcíny uplynulo alespoň 21 dní. To by se ale mělo brzy, pravděpodobně již příští týden, změnit. Jak totiž dnes ministr Vojtěch prohlásil, během čtvrtečního jednání chce vládě navrhnout, aby se lidé očkovaní pouze první dávkou vakcíny museli prokazovat také negativním testem na koronavirus (a to jak při využívání služeb, tak i po návratu z dovolené). „Bude se to týkat veškerých dovolených. Všichni upozorňují, že existuje reálné riziko vzedmutí pandemie, zejména kvůli delta mutaci, jejíž reprodukční číslo je osm,“ vysvětlil ministr. Jak navíc naznačují zahraniční data, pouze první dávka očkování před mutací delta příliš nechrání a má účinnost jen cca 33 % (zatímco po podání obou dávek a uplynutí doby cca 14 dní ochrana před nákazou významně roste).