Na Břeclavsku a Hodonínsku zasahovali v první noci rakouští letečtí záchranáři

zdroj: ÖAMTC

BŘECLAV, HODONÍN – Dvě posádky vrtulníků Christophorus 2 ze základny Gneixendorf v Dolním Rakousku a Christophorus 9 ze základny Vídeň rakouské letecké záchranné služby ÖAMTC jsou tichými hrdiny čtvrteční tornádové noci. Přistávaly za pomocí techniky pro noční vidění na jihu Moravy, aby transportovaly do Rakouska oběti tornáda.

Pilot Oliver Stastny ze záchranářského vrtulníku Christophorus 9 k tomu řekl: „Mise do cyklonové oblasti v České republice nebyla jako každá jiná. Byla úplně jiná, zkrátka zvláštní. Nikdy jsme nic takového neviděli a tma byla také hodně náročná. Celá posádka je však na noční lety vycvičena. Nejprve jsme museli hledat vhodné přistávací místo, což je v oblasti katastrofy vždy obtížné. Nakonec jsme skončili na sportovišti se spoustou sutin.“ Pilotem druhého vrtulníku Christophorus 2 byl sám ředitel rakouské letecké záchranné služby ÖAMTC Reinhard Kraxner. Týmy Christophorus poskytly první pomoc mnoha cestujícím z autobusu, který byl nedaleko Mikulčic během tornáda vymrštěn ze silnice asi 70 metrů do pole. Padesátiletý řidič autobusu s vážnými zraněními odletěl do nemocnice AKH Wien, patnáctiletá dívka v kritickém stavu do SMZ Ost. Pozdě večer zasahoval v zasažené oblasti také Červený kříž z Dolního Rakouska s asi 40 vozidly a více než 100 pomocníky. Postarali se o 30 lidí, jedna osoba byla převezena do nemocnice. Podle jeho mluvčí Sonji Kellner vyrazily na jižní Moravu také tři kamiony naložené táborovými postelemi a přikrývkami. Operace Červeného kříže byla dokončena v pátek večer. Děkujeme, Rakousko. Je skvělé mít dobré sousedy, na které se můžeme spolehnout.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.