Otrokovice se staly cykloměstem roku 2021, hned za nimi se umístil Zlín

Ilustrační foto

ZLÍN, OTROKOVICE – Zlínsko je krajem cyklistů. Alespoň by se to dalo vyvodit z výsledků letošní soutěže o město nejpřívětivější k cyklistům v rámci celorepublikové kampaně Do práce na kole. V ní totiž prvenství obhájily Otrokovice a pomyslné stříbro si vysloužil Zlín.

Jako cenu získaly Otrokovice zamykatelnou kóji pro 6 kol Boxline Systém. Na 3 měsíce dostaly také sčítač cyklistů a chodců od Nadace Partnerství. Zlín se zase může pyšnit nejlepším umístěním od roku 2016, kdy se města začala posuzovat.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Výsledky vzešly z vyhodnocení dotazníku, takzvaného Cyklobarometru, který vyplnilo přes 7 000 účastníků letošní výzvy. Ti hodnotili pocitový stav cyklodopravy, komfort na cyklostezkách, stav infrastruktury, změnu oproti loňskému roku. Zohlednil se i počet účastníků na počet obyvatel, aktivita organizátora výzvy ve městě a další ukazatele.

Do kampaně se zapojilo 51 měst z celé České republiky. Kromě vítězných Otrokovic se cyklistické a pěší dopravě podle výsledků Cykloměsta roku letos nejvíce dařilo ve Zlíně, Českých Budějovicích a Olomouci. „Toto prvenství jsme získali opakovaně, což mě těší. V Otrokovicích se snažíme postupně rozvíjet cykloinfrastrukturu tak, aby byl průjezd městem na kole bezpečný, plynulý a navazoval na páteřní stezky pro chodce a cyklisty podél řek Moravy a Dřevnice. Cyklostezky jsou u nás hojně využívány, což je dáno také tím, že naše město leží na rovině, takže je tato forma přepravy pohodlná. Kolo nebo koloběžku lidé u nás lidé používají k přepravě nejen v rámci Otrokovic, ale také do sousedních měst a obcí,“ zhodnotila Hana Večerková, starostka města. Dodala také, že v letošním roce se Městský úřad Otrokovice umístil na 3. místě v kategorii Cyklozaměstnavatel.

Umístění udělalo radost také regionální koordinátorce kampaně Janě Vybíralové. „Děkujeme  všem za podporu cyklodopravy ve Zlíně i v Otrokovicích a nejbližším okolí. Cyklodoprava má oproti osobní automobilové dopravě řadu výhod environmentálních a také osobních. Jízdní kolo je levný a rychlý dopravní prostředek, kterým se dostanete všude a ještě tím zlepšíte svou fyzickou kondici,“ sdělila Jana Vybíralová.