Prázdniny jsou tady a s nimi doba cestování. Policisté chystají kontroly na silnicích

OLOMOUCKÝ KRAJ – Doba prázdnin v posledních letech bohužel znamená také častější nehody na silnicích. Policisté proto na tuto dobu chystají dopravně bezpečnostní akce, při kterých budou kontrolovat rychlost, dodržování pravidel, a to nejen u motoristů, ale zaměří se i na motorkáře, cyklisty a chodce.

Vývoj dopravní nehodovosti na silnicích v období letních prázdnin v minulých letech byl nepříznivý. Na celou dobu prázdnin proto policisté chystají dopravně bezpečnostní akce, při kterých se zaměří zejména na dodržování rychlosti, způsobu jízdy a pravidel silničního provozu na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů i sedaček při přepravě dětí, telefonování za jízdy, kontrolu dokladů a dodržování dalších ustanovení. Policisté se zaměří také na motorkáře, cyklisty i chodce. První taková akce na silnicích Olomouckého kraje proběhla už minulý víkend.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

S policejními hlídkami se setkáte i na cyklostezkách, kde budou dohlížet na správné vybavení jízdních kol i používání přileb zejména cyklisty mladšími osmnácti let, kterým tuto povinnost ukládá zákon. Cyklistickou přilbu ovšem doporučují všem cyklistům bez rozdílu věku, neboť jim po případném pádu může zachránit život. Opomenuti nebudou samozřejmě ani chodci, u kterých se kontroly zaměří na bezpečnost při přecházení a také na používání reflexních prvků zejména při snížené viditelnosti ve večerních hodinách během pohybu mimo obec.

V období do konce května tohoto roku řešili policisté v Olomouckém kraji celkem 1896 dopravních nehod, při kterých vyhaslo 7 lidských životů a 24 osob bylo těžce zraněno. U 77 nehod sehrál svou roli alkohol za. „Mějte na paměti, že nejste sami, kdo silnici využívá, a buďte vůči ostatním účastníkům ohleduplní a předvídejte. Vždy dodržujte předepsanou rychlost, používejte zádržné systémy zejména při přepravě dětí, za jízdy netelefonujte, zbytečně nepředjíždějte, pokud to není zcela bezpečné. Alkohol ani drogy rozhodně za volant nepatří. Nezapomínejte ani na pitný režim a odpočinek během řízení v horkých letních dnech a zbytečně nepřeceňujte své síly při pocitu únavy. Je lépe dojet do cíle se zpožděním než vůbec,“ radí policejní preventistka Lenka Vanková a přeje všem vysněné prázdniny bez nehod.