Týmy žďárské Charity pomáhají na Moravě. Díky nim se finanční pomoc dostane ke všem potřebným

Foto: Richard Bouda, archiv Oblastní charity Žďár nad Sázavou

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Do tornádem zasažených oblastí vyrazily o víkendu tři dvoučlenné týmy pracovníků žďárské Charity. Zaměřily se na šetření v jednotlivých domácnostech s cílem zjistit rozsah škod, aby bylo možno co nejlépe zacílit finanční podporu. Pomáhat v oblasti budou i nadále.

Každý tým tvořili dva pracovníci Charity a krizový intervent z řad hasičů a policie. Za jeden den navštívily jednotlivé týmy zhruba padesát domácností a získané informace předávaly na ústředí Diecézní charity Brno. Rodinám bude z výtěžku sbírky na podporu Hodonínska a Břeclavska následně přidělována finanční pomoc. Stav účtu Diecézní charity Brno vykazoval ke dni 28. 6. 2021 úctyhodných 197 724 774 Kč.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Situace na jižní Moravě je naprosto nepředstavitelná. Ta realita je horší, než dokáže ukázat televize či internet. Zároveň na místě panuje obrovská solidarita a soudržnost. Do každého domu přijeli pomáhat přátelé, rodina, dobrovolníci, kolegové. Je to až neuvěřitelné. V současné době se snažíme obejít všechny domy a ubezpečit se, že se všem dostává pomoci. Rovněž zjišťujeme informace, co všechno lidé aktuálně potřebují,“ uvedla koordinátorka týmů pro Mimořádné události Martina Horníčková.

Foto: Richard Bouda, archiv Oblastní charity Žďár nad Sázavou

Charitní týmy budou v zasažené oblasti působit dlouhodobě. „Jsme v kontaktu i s vedením Oblastní charity Hodonín a Břeclav a snažíme se jim vypomoci v jejich akutních potřebách. V neděli odpoledne jsme byli například požádáni o pomoc se zajištěním baget pro pomáhající. Během chvilky se nám díky vstřícnosti bystřické firmy Gurmán Lahůdky podařilo zajistit 280 baget a odeslat je na místo. Dalších 240 baget jsme na místo vyslali v pondělí,“ informovala ředitelka žďárské Charity Jana Zelená.

A jak může veřejnost nejvíce pomoci?

Aktuálně je nejúčinnější pomocí podpora finanční. Darovat finanční částku lze například prostřednictvím sbírky, kterou organizuje Diecézní charita Brno. Více informací je k dispozici zde na webových stránkách. Získané finance budou průběžně využity k naplnění potřeb jednotlivých domácností, které vzešly z víkendového šetření pracovníků Charity. Na uvedených stránkách se mohou zároveň registrovat zájemci o dobrovolnickou pomoc.