Žáci a studenti budou po Jihlavě jezdit za dvě koruny denně

JIHLAVA – Nový ceník jízdného v městské hromadné dopravě schválili dnes jihlavští zastupitelé. Nižší jízdné by mělo výrazně ulevit rodinám s dětmi. Roční žákovská jízdenka bude o více než tisícovku levnější.

Dopravní podnik města Jihlavy chce od příštího školního roku do vozů nalákat víc dětí. Pro všechny děti ve věku 6-14 let, které nyní jezdí za 1875 korun ročně, nachystal slevu 1145 korun. Úpravy tarifu schválili na svém zasedání v úterý 29. června jihlavští zastupitelé. Mladá rodina se dvěma školními dětmi ušetří ročně 2290 korun. Město si od toho slibuje také zklidnění dopravy u škol.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Roční žákovská jízdenka bude stát pouhých 730 korun. „Jízdným v této výši by se mohlo ulevit ranní dopravní špičce v Jihlavě a zklidnila by se doprava u škol před osmou hodinou,“ myslí si jihlavský radní a poslanec Jaroslav Vymazal. Podle jeho slov má Jihlava jeden z nejmodernějších vozových parků v Evropě, v nových vozech je i připojení na wifi a je také velmi hustá síť linek. Je tak mnohem výhodnější jezdit hromadnou dopravou než auty.

Touto změnou chce jihlavský dopravní podnik zvýšit atraktivitu MHD pro žáky škol a začít si vychovávat cestující už od základní školy, a to nejen v ranních špičkách při dopravě do školy, ale i odpoledne při cestě za koníčky, kamarády, na různé akce, kroužky apod. Při zakoupení ročního kuponu dětem rodiče nejenom ušetří, ale také zjednoduší odbavení ve voze. Pokud dítě zapomene Jihlavskou kartu, tak mu při přepravní kontrole nehrozí žádné sankce. „Dá se říct, že cena ročního předplatného kuponu pro dítě do 14 let věku je levnější než přirážka k jízdnému vyměřená při jedné jízdě bez platného cestovního dokladu. A to myslím stojí za uvážení,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner.