Hasiči museli více než stokrát zasahovat kvůli noční bouřce

foto: HZS Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Profesionální a dobrovolné hasičské jednotky zažily pořádně náročnou noc. Musely likvidovat následky noční bouřky doprovázené silným větrem, při které došlo zejména k pádům stromů na silnice a poškození elektrického vedení.

Jak dnes potvrdila mluvčí hasičů Martina Götzová, na operační středisko Královéhradeckého kraje bylo z úterý 29. 6. na středu 30. 6. mezi 22. a 5. hodinou ranní nahlášeno více než sto událostí, kde bylo zapotřebí práce hasičů.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na Hradecku museli hasiči zasahovat u 27 událostí. Mezi ně patřily popadané stromy v Chlumci nad Cidlinou, Novém Bydžově, Hradci Králové, Libřicích, Ledcích, Všestarech – Rozběřicích, Holohlavech. „V královéhradecké části Kukleny odstranila jednotka ze stanice HK – Pražská strom, který spadl v Kampelíkově ulici na zaparkovaná vozidla,“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová. V několika případech došlo také ke stržení elektrického vedení a to u Nového Bydžova a v okolí Hradce Králové.

Na Jičínsku byla zapotřebí práce jednotek ve třech případech. Hasiči zde odstraňovali spadlé stromy z komunikací v okolí Nové Paky a Markvartic.

Na Náchodsku bylo nahlášeno 23 událostí. Hasiči ve více než dvaceti případech zasahovali u popadaných stromů na komunikace. Stromy bylo nutné pořezat a postarat se o jejich odklizení z vozovek, aby byly průjezdné. Taková práce byla zapotřebí v okolí Jestřebí, Velké Jesenice, Rychnovku, Zábrodí, Hronova, Kramolny, Červeného Kostelce, Křinic, Náchoda, Bezděkova nad Metují, Šestajovic a Brzic.

Na Rychnovku bylo hasičských zásahů nejvíce

Na Rychnovsku došlo ke 32 zásahům profesionálních a dobrovolných jednotek. Popadané stromy v mnoha případech zcela blokovaly silnice, na řadu tak přišla práce s motorovými pilami, zejména v katastrech Kostelce nad Orlicí, Týniště nad Orlicí, Vamberku, Častolovic, Doudleb nad Orlicí, Dobrušky, Javornice, Lupenice, Borohrádku, Borovnice, Žďáru nad Orlicí, Janova, Voděrad, Rychnova nad Kněžnou a Svídnice. Solničtí dobrovolní hasiči museli zajistit konstrukci party stanu, který uletěl v ulici Komenského ze hřiště. „Odstranění stromů v profilu železniční trati u Častolovic a Týniště nad Orlicí zajišťovali hasiči drážní jednotky Správy železnic,“ říká Martina Götzová.

Na Trutnovsku došlo celkem k šestnácti hasičským zásahům. Zde bylo zapotřebí zejména zlikvidovat popadané stromy, které hasiči pořezali a odklidili, v katastrech Stanovic, Hajnice, Adamova, Chvalče, Libotova, Trutnova, Mostku, Choustníkova Hradiště, Chotěvic, Malých Svatoňovic a Hostinného.