Pracovníci jihlavské Charity pomáhali v Hodoníně a v Hruškách. Lidem poskytli i psychickou pomoc

Foto: Oblastní charita Jihlava

JIHLAVA – Týmy pracovníků Oblastní Charity Jihlava se hned druhý den po ničivém tornádu vydaly na jižní Moravu. Zaměřily se na mapování situace a zjišťování potřeb lidí v okrajové části Hodonína – Pánov, ale i v samotném Hodoníně a v obci Hrušky.

„Oslovili jsme celkem 19 majitelů domů a bytů a dále jsme zmapovali několik dalších nemovitostí, kde jsme nikoho nezastihli,“ popisuje činnost členka jednoho z jihlavských týmů Marie Sedláková. Když lidé z postižené lokality viděli pracovníky Charity, sami přišli požádat o pomoc či o radu. „Za tyto dva dny se nám podařilo několik požadavků obyvatel rovnou zařídit, a to co jsme nedokázali sami na místě, postoupili jsme dál ke zpracování a vyřízení,“ dodává terénní pracovnice Martina Hrabalová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V prvních okamžicích po příjezdu registrovali dobrovolníci a pracovníci záchranného týmu především poptávky po statikovi, možnosti odvozu sutin nebo zabezpečení nemovitosti proti rabování. V ruinách Pánova nebylo zázemí pro dobrovolníky, chyběly toalety, ale i možnost zdravotní péče či psychologická podpora.

Druhý den již byla většina základního vybavení k dispozici a obyvatelé měli zájem především o pracovní nářadí, stavební materiál či řemeslníky. „Snažili jsme se lidem z Pánova poskytnout možnost vypovídat se a sdílet emoce,“ líčí své bezprostřední pocity Marie Sedláková. Pracovnice jihlavské Charity mají zkušenosti při jednání s lidmi, kteří se ocitli v nouzi, a tak věděly, že je důležité projevit empatii, dát lidem naději a slovně je uklidnit.

Jeden jihlavský tým se následně přesunul a zmapoval Brněnskou ulici v Hodoníně. Zde terénní pracovnice oslovily dalších osm majitelů či domovníků zasažených domů. Druhý tým zmapoval potřeby obyvatel ve vesnici Hrušky v ulici Hlavní, kde rovněž řádilo čtvrteční tornádo. „V této oblasti jsme oslovili 29 majitelů či jiných osob, kteří byli členy domácnosti. Největší poptávka byla po vyklízení trosek a nářadí. Musím vyzdvihnout pomoc krizového interventa, který poskytoval psychologickou pomoc všem majitelům a jejich příbuzným,“ sdělila své dojmy další členka jihlavského týmu Michaela Kulhánková.

Pomoc bude probíhat i nadále

Oblastní charita Jihlava bude do oblastí postižených tornádem vysílat své týmy i v nadcházejících dnech a měsících. „Již zítra vyráží tři naše týmy opět pomáhat lidem z jižní Moravy. Jedná se o stejné zaměstnance jako o uplynulém víkendu, navíc posílené o další kolegy. Nechceme měnit složení týmů, protože stávající pracovníci už mají terén zmapovaný a vědí, jak na místě postupovat,“ dodává ředitelka jihlavské Charity Hana Fexová.