Škody po bouřkách v Luhačovicích jdou do desítek milionů

Foto: město Luhačovice

LUHAČOVICE – Luhačovice se stále potýkají s následky prudkých bouřek, které se minulý týden prohnaly městem. Během víkendu se odklízely popadané stromy a suť a opravovaly se poničené střechy. I přes vysoké škody nebyl naštěstí nikdo zraněn.

Na mnoha místech bylo o víkendu vidět nejen těžkou techniku a profesionální i dobrovolné hasiče, ale také pracovníky Technických služeb a samotné obyvatele, kteří ochotně pomáhali s úklidem spadlých větví a s opravou střech.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle starosty Mariana Ležáka jdou první odhady celkových škod do desítek milionů. „Asi nejvíce bouře ničila v Masarykově ulici, kde byla stržena střecha internátu SOŠ Luhačovice, která v noci na pátek hlavní ulici zcela zablokovala. Poškozena byla například i nedaleká budova Městské knihovny a panelové domy na sídlišti Masarykova,“ uvedl starosta.

Uchráněny nezůstaly ale ani řadové domy. „Bytové a rodinné domy mají poničené střechy také v ulici Nádražní, Branka, Rumunská, Zatloukalova, Lužné a dalších okolních ulicích. V lázeňském městě byly poškozeny nebo zcela zničeny stovky stromů. V centru odhadujeme 80 procent poničené zeleně. Řada stromů spadla nebo musela být pokácena v sídlišti Masarykova a také v zámeckém parku, alej kolem řeky v Nádražní ulici v podstatě přestala existovat. Řadě lidí padající větve a stromy během bouře poničily kromě domů také auta a další majetek,“ vyjmenoval starosta.

Díky spolupráci a nasazení se ale daří odstraňovat škody rychle. „Ještě v pátek opět fungovaly všechny telefonní sítě, o víkendu se podařilo obnovit kompletně dodávky elektrické energie, odstraněna byla největší část sutin a popadaných stromů v nejvíce zasažených lokalitách města. Po opravách obytných i veřejných budov se v Luhačovicích začne řešit také obnova zeleně, která je důležitou součástí našeho lázeňského města. Čeká nás tedy ještě hodně práce, ale vnímám obrovskou podporu z celého okolí a proto věřím, že naše město brzy obnovíme a budeme opět přívětivým místem pro návštěvníky i občany,“ věří starosta Marian Ležák.

Foto: město Luhačovice
Foto: město Luhačovice
Foto: město Luhačovice
Foto: město Luhačovice