Starý most v Luhačovicích půjde k zemi, nový bude stát ještě letos

Foto: město Luhačovice

LUHAČOVICE – Most z Družstevní ulice směrem k Zahradní čtvrti je v havarijním stavu. Nahradí ho zcela nový, který bude určený pro motoristy i pro pěší. Pracovat se začne v polovině letních prázdnin a hotovo by mělo být ještě letos.

Na havarijní stav mostu upozornily pravidelné kontroly. Alarmující byla především koroze nosné konstrukce. Oprava není možná z ekonomického ani praktického hlediska, město proto přistoupilo k demolici a výstavbě nového.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Most bude tvořit moderní železobetonová konstrukce široká 10 metrů a vozovka mezi obrubami nabídne řidičům komfortních 6 metrů. „Chodník bude po obou stranách mostu, vždy o šířce 2 metry. Most bude vybaven samozřejmě i novým zábradlím, které také zvýší bezpečnost, protože bude o 20 centimetrů vyšší, než je to na stávajícím objektu,“ přiblížil místostarosta Jiří Šůstek, který má v gesci majetkové záležitosti města a oblast investic.

Než se zahájí demolice stávajícího mostu, umístí se zde dočasná lávka pro pěší, kteří tudy chodí mimo jiné na autobus nebo do nedalekého supermarketu.  „Lávka bude o něco blíže k sídlišti Družstevní,“ doplnil místostarosta.

Řidiči budou muset po objízdné trase

Vybudování nového mostu samozřejmě výrazně ovlivní silniční dopravu. „Plánuje se už konkrétní objízdná trasa, ale její finální podoba se bude ještě schvalovat všemi dotčenými orgány. Předpoklad objízdné trasy je, že bude vyznačena po silnici II/492 k zámku, odkud bude pokračovat po ulici Družstevní. Délka objížďky je asi 4 kilometry. Další možnost příjezdu je při jízdě od Uherského Brodu odbočením na ulici Družstevní u bývalého sběrného dvora a dále kolem areálu firmy Zálesí, závodu Kovo. Příjezd do ulice Zahradní čtvrť bude umožněn přímo ze silnice II/492, tak jako doposud,“ nastínila vedoucí odboru správy majetku Magdalena Blahová.

Na podzim se uzavírka setká s opravou nedaleké Hrazanské ulice, podle místostarosty Šůstka by ale stavební práce na dopravu neměly mít zásadní dopad. „Určitě bylo z tohoto pohledu komplikovanější, když jsme v Hrazanské ulici museli povolit opravu havárie plynového potrubí v době, kdy se rekonstruovalo autobusové nádraží. I tak ale prosíme občany o trpělivost a pochopení,“ sdělil Šůstek.

Most by měl být hotový v průběhu tohoto roku. Celkové náklady jsou vyčísleny na 18 milionů korun.