Pro nejmenší pacienty mají v Jihlavě nové monitory dechu

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Dvacet přístrojů pro měření dechu novorozenců obdržela v těchto dnech darem jihlavská nemocnice. Monitory dokážou sledovat dechovou aktivitu miminek a včas upozorní na případnou poruchu. Výrazně tak ovlivní možné následky syndromu náhlého úmrtí kojence.

Přístroje věnovala jihlavské nemocnici Nadace Křižovatka, která pomáhá ohroženým dětem a spoluobčanům již 25 let. „Moc děkujeme, dar nám pomůže, protože monitory a další přístroje potřebujeme pravidelně obměňovat,“ ocenil nadaci primář dětského oddělení Martin Zimen.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Během prvního roku života může u dětí docházet k nepravidelnému dýchání, ale i k zástavě dechu. „Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak i nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc,“ vysvětlila ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.

Na dětském oddělení Nemocnice Jihlava se na šesti odděleních stará o pacienty zhruba 60 sester a 14 lékařů. Ročně jsou zde hospitalizovány více než čtyři tisíce dětí a zhruba osmnáct set doprovodů.